Zuchy na deskach teatru

Już od wielu lat harcerze na stałe zagościli w jaworznickich instytucjach kultury organizując festiwale piosenek i przeglądy form teatralnych. Tym razem na deskach Centrum Kultury Teatr Sztuk swoje talenty sceniczne zademonstrowali najmłodsi członkowie Związku Harcerstwa Polskiego. W minioną sobotę, 11 marca, jaworznickie zuchy wzięły udział w pierwszej edycji Festiwalu Kultury Zuchowej „Chwacik”.

Zuchy na deskach teatru

Wielki Teatr Zuchowy

Festiwal rozpoczął się o godzinie 11:00 od przywitania przybyłych gości oraz uczestników wraz z ich opiekunami. Każda ze zgłoszonych gromach zuchowych miała za zadanie zaprezentować, w wybranej formie, temat tegorocznego festiwalu – „W Królestwie Zwierząt”. Jury, w skład którego weszli z-ca dyrektora Teatru Sztuk Pani Urszula Warszawska, członek Komendy Hufca phm. Karina Gaj-Woźniak oraz komendantka Kręgu Instruktorskiego „Watra” hm. Barbara Sułek, mieli okazję ocenić m.in. teatr cieni, teatr kukiełkowy czy teatr aktora. Pięknie ucharakteryzowani członkowie gromad, czy posługujący się przeróżnymi rekwizytami, takimi jak pacynki i marionetki, bardzo utrudnili jednoznaczny osąd jury. Ostatecznie pierwsze miejsce przypadło 7 Jaworznickiej Gromadzie Zuchowej „Włóczykije, za którą na podium znalazły się zuchy z 1 JGZ „Pszczółki” i 3 JGZ „Śmieszki”.

Cieszy nas fakt, że najmłodsi członkowie naszej organizacji mieli okazję poczuć się jak prawdziwi aktorzy sceniczni – komentuje phm. Agata Lach, organizatorka festiwalu. – Wiele z tego co jury mogło zobaczyć i ocenić to zasługa zarówno drużynowych gromad, jak i rodziców, którzy pomagali przy rekwizytach czy próbach – dodaje druhna Agata.

Zuchy na deskach teatru

Nie tylko teatr

Festiwal kultury nie ograniczał się jedynie do przeglądu form teatralnych. Dla chętnych gromad zorganizowano także konkurs plastyczny – majsterkę wielkoformatową p.t. „Fantastyczne Zwierzęta”, w wykonaniu której brali udział wszyscy członkowie danej jednostki. Organizatorzy przyznali pierwsze miejsce 1 JGZ „Pszczółki”, która przedstawiła całkiem nowy gatunek zwierzęcia. Również same zuchy miało okazję zademonstrować swoje fotograficzne zdolności w konkursie indywidualnym „Ja i mój przyjaciel”, w ramach którego należało przesłać samodzielnie wykonane zdjęcie swojego zwierzęcego przyjaciela. Pierwsze miejsce przypadło zuchowi Wiktorowi z 15 JGZ „Leśne Duszki”, natomiast drugie i trzecie zuchenkom Marysi i Alicji z 13 GJGZ „Szczwane Szopy”.

To była pierwsza edycja festiwalu i biorąc pod uwagę opinię uczestników, a także jury, na pewno nie ostatnia – relacjonuje phm. Radosław Kałuża, organizator festiwalu. – Pragnę serdecznie pogratulować wspaniałych występów wszystkim uczestnikom, a drużynowym i opiekunom podziękować za wiele godzin włożonej pracy. Serdecznie podziękowania kierujemy do pracowników Centrum Kultury Teatr Sztuk za pomoc i wsparcie, a także do wydawnictwa Granna, które ufundowało nagrody – dodaje druh Kałuża. Dodatkowo każdy z uczestników festiwalu otrzymał plan lekcji i zakładkę do książki od wydawnictwa Granna.

Pierwsza edycja Festiwalu Kultury Zuchowej „Chwacik” została zorganizowana przez VI Szczep Harcerski „Chwaty” i Centrum Kultury Teatr Sztuk, przy współpracy z Namiestnictwem Zuchowym Hufca ZHP Jaworzno i wydawnictwem GRANNA. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła gazeta Puls Jaworzna.

Zuchy na deskach teatru

One thought on “Zuchy na deskach teatru

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *