Wyznaczamy wysokość drzewa

W ostatnich tygodniach pogoda dopisywała organizacjom zbiórek poza szkołą, co pozwoliło na podszkolenie się członków drużyny harcerskiej w terenoznawstwie. To właśnie tą techniką harcerską zajęli się na ostatnie zbiórce Niedźwiedzie z 3 JDH „Wyż”. W przeciągu dwóch godzin nauczyli się m.in. wyznaczać wysokość drzewa czy szerokość rzeki. A jak dokładnie im poszło?

Bez kompasu

Po nabyciu odpowiedniej wiedzy zgubienie się m.in. w lesie staje się sprawą naprawdę trudną. Obecnie każdy z nas posiada w telefonie gps, mapy googlowskie czy inne aplikacje pomagające szybko trafić do celu. Nawet co niektórzy posiadają ściągnięty na smartfona kompas. Problem powstaje w chwili, gdy komórka nam się rozładowała. Z pomocą przychodzi znajomość uważnej obserwacji przyrody. Mech porastający północną część kamienia, bujniej wyrośnięte drzewa od strony południowej, większe odległości między kolejnymi słojami drzewa wskazujące południowy kierunek czy zwykła obserwacja wędrówki słońca jak i odszukanie gwiazdy polarnej. Sposobów na wytyczenie odpowiedniego kierunku jest bardzo dużo.

Jednym ze sposobów, który przećwiczyli członkowie drużyny było wyznaczenie kierunków za pomocą zegarka wskazówkowego lub za sprawą wyobrażenia sobie cyferblatu po uprzednim sprawdzeniu aktualnej godziny. Zaraz po tym rozpoczęła się krótka gra terenowa, w której wzięły udział trzy obecne patrole.

Wyznaczamy wysokość drzewa

Wysokość drzewa i szerokość rzeki

Gra terenowa składała się z czterech punktów, w tym jednego bez punktowego. Dodatkowo kolejność odwiedzania punktów nie była wymagana, więc każdy z patroli po otrzymaniu karty i wymyśleniu nazwy mógł udać się tam, gdzie było aktualnie wolne miejsce. Na jednym z punktów z Druhem Jankiem harcerze mieli za zadanie wyznaczyć azymut rozwieszonych po sali liter składających się na nazwę drużyny. Kolejny punkt obsługiwany przez Druhnę Agatkę wymagał od Niedźwiedzi poznania i zastosowania wiedzy na temat wyznaczania wysokości drzewa.

Na trzecim punkcie członkowie patroli musieli wyznaczyć kierunki i wybrać po jednym ze znajdujących się tam obiektów, naszkicować oraz określić „na oko” według pomocniczej tabelki odległość. Ostatnim punktem było wyznaczenie szerokości rzeki u Druha Radosława. Po grze nastąpiło porównanie otrzymanych wyników.

ScoutLINE na koniec projektu

Kiedy gra terenowa dobiegła końca, a wszystkie wyniki zostały porównanie, młodsi członkowie drużyny skorzystali z chwili wytchnienia podczas zabawy w ninję, natomiast starsi harcerze i harcerki skupili się na rozegraniu partii w przygotowaną w ramach projektu starszoharcerskiego grę ScoutLINE. Było to jedno z ostatnich zadań projektu „Moje ZHP”, na który składało się m.in. zapoznanie ze strukturą ZHP, poznanie wybranych organizacji skautowych działających w kraju, a także pozyskanie informacji na temat obecnie panujących władz na szczeblu Hufca, Chorągwi i Głównej Kwatery.

Wyznaczamy wysokość drzewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *