WORKSHOP Gra w pracy drużynowego

W minioną sobotę, 6 maja, w Chorągwianej Szkole Instruktorskiej odbyła się pierwsza edycja warsztatów poświęconych tematyce gier i ich wykorzystaniu. WORKSHOP „Gra w pracy drużynowego” już na etapie zgłoszeń cieszył się dużym zainteresowaniem, co pozwoliło w kilka godzin zapełnić wszystkie wolne miejsca.

WORKSHOP Gra w pracy drużynowego

Gra, a praca z jednostką

Pierwszy blok zajęć został poświęcony na omówienie pojęcia gry, adaptacji dostępnych na rynku tytułów do realiów harcerskich oraz zaprezentowaniu elementów gier i ich niecodziennego wykorzystania. Uczestnicy rozpoczęli od zapoznania się z teorią homo ludens, czyli zabawą jako źródłem kultury. Po wstępie phm. Agata Lach przedstawiła i omówiła podział gier ze względu na ich pochodzenie. Pierwszym zadaniem dla warsztatowiczów było zaadaptowanie czterech omówionych gier na realia harcerskie. Po kilku minutach grupy warsztatowe opracowały harcerskie wersje 5 Sekund, Tabu, Domina uwzględniającego oznaczenia funkcji w ZHP oraz ScoutLine (na podstawie TimeLine Polska). Opracowane gry zostały przetestowane na pozostałych grupach warsztatowych.

Pozostała część pierwszego bloku warsztatów została poświęcona demonstracji i omówieniu niecodziennego wykorzystania gotowych elementów gier. Cały blok zakończyła prezentacja i omówienie zasad tytułów przydatnych w pracy z jednostką oraz pokazowe rozgrywki.

Zgrupowanie „Radosław”

Drugi blok warsztatów, poprowadzony przez phm. Radosława Kałużę – Przewodniczącego HKG „Gildia”, poświęcono na zapoznanie uczestników z questingiem, geocachingiem oraz grami wielopoziomowymi. Przedstawione zostały również gry wielkoformatowe zaprojektowane przez klub – bierki i labirynt, dzięki czemu warsztatowicze mogli zapoznać się z poszczególnymi etapami pracy nad nimi. Większa część zajęć poświęcona została na omówienie schematu gry wielopoziomowej. Uczestnicy podzieleni na grupy warsztatowe mieli za zadanie opracować drugi i trzeci poziom gry wielopoziomowej „Zgrupowanie Radosław” opisującej jeden dzień z Powstania Warszawskiego. Jako punkt wyjścia każda z grup otrzymała opis fabuły, pierwszego poziomu, poszczególnych postaci oraz wskazówki odnośnie drugiego poziomu. Opracowane kolejne etapy gry zostały później zaprezentowane wszystkim uczestnikom warsztatów. WORKSHOP „Gra w pracy drużynowego” zakończył się przed godziną 15:00 ewaluacją zajęć.

W imieniu Komendantki Chorągwi hm. Anny Peterko wszystkim instruktorom biorącym udział w tej formie kształcenia gratuluję. W sposób szczególny dziękuję druhnie Agacie i druhowi Radkowi za zorganizowanie warsztatów.

Komendant ŚChSI hm. Tomasz Huk

źródło: slaska.zhp.pl

WORKSHOP Gra w pracy drużynowego
WORKSHOP Gra w pracy drużynowego
WORKSHOP Gra w pracy drużynowego