W poszukiwaniu hobby

Podczas pierwszej marcowej zbiórki, 1 dnia miesiąca, młodsi członkowie drużyny rozpoczęli realizację zadań zespołowych związanych z tematyką poszukiwania i prezentowania swoich zainteresowań. Tym samym niedźwiedzie zbliżają się do wykonania kolejnych punktów z harmonogramów stopni harcerskich.


Relaks w wolnym czasie

Po apelu drużyny i obrzędowym przywitaniu kadra wyjaśniła harcerzom, czym tak naprawdę jest hobby. Po kilku propozycjach wyjaśnienia pojęcia udało się zdiagnozować zagadnienie jako czynność wykonywaną w wolnym czasie dla zrelaksowania się. Zrozumienie znaczenia było konieczne przed kolejnym zadaniem – zapisaniem od 1 do 3 czynności, które dany członek drużyny może nazwać swoim hobby. Oczywiście niechodzenia do szkoły nie można było do nich zaliczyć.

Podstawowym błędem, jaki popełnia większość osób określająca swoje zainteresowania jest związana z nieprawidłowym sformułowaniem. Ciężko nazwać swoim hobby muzykę, książkę czy ukulele. Za każdym razem brakowało podania czynności towarzyszącej rzeczownikowi. I tak po kilku poprawkach każdy z harcerzy mógł już prawidłowo zapisać swoje hobby na otrzymanych karteczkach.


Artystyczne czy rekreacyjne?

Zanim niedźwiedzie mogły przedstawić innym członkom swoje pasje, został wprowadzony podział na artystyczne, rekreacyjne, techniczne i inne typy. Słuchanie muzyki, czytanie książek, granie na gitarze, granie w gry planszowe, popołudniowe drzemanie, tańczenie – różne rodzaje szybko zaczęły trafiać do odpowiedniej kategorii. Po chwili było jasne, że prym będą wiodły zarówno rekreacyjne, jak i inne typy do których zaliczało się granie na komputerze/komórce.

Najmniejsza liczba pasji trafiła do działu technicznego, co niewątpliwie ma związek z większymi nakładami finansowymi potrzebnymi już przy rozpoczynaniu przygody z modelarstwem czy krótkofalarstwem. Najtańszym, lecz niestety o coraz bardziej słabnącym zainteresowaniu, okazało się czytanie książek, które nawet jest darmowe przy wypożyczaniu danych pozycji z biblioteki. Właśnie tej pasji została poświęcona druga część zbiórki.

Ostatnim zadaniem wprowadzającym do tematu zbiórki, a zarazem jednym z wymagań rozpoczętych zadań zespołowych, było zapoznanie się z pasjami pozostałych członków zastępu poprzez wypytanie o kilka istotnych szczegółów.


Diuna, Wiedźmin, Drugi Brzeg

Czy to fantastyka, science-fiction, czy powieść, light novela, a może tomik poezji – wybór wśród słowa pisanego jest tak duży, że niekiedy tylko zbyt krótki dzień przeszkadza pochłanianiu kolejnych pozycji. Tak samo nie sposób było wybrać jednej ulubionej książki jako wprowadzenie do pasji kadry.

Na początku Przewodniczący HKG Gildia opowiedział o kilku swoich ulubionych książkach, wśród których znalazły się m.in. Diuna Franka Herberta, Siewca Wiatru Mai Lidii Kossakowskiej czy Kryształowy Relikt R.A. Salvatora. Kolejne książki prezentowała Komendantka Szczepu, wśród których pojawił się Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego, Harry Potter J.K. Rowling czy Ojczyzna R.A. Salvatora. Ostatni swoje pozycje zaprezentował Przyboczny Drużyny, który przyniosł na zbiórkę Drugi Brzeg Michała Gołkowskiego i Dana Poblocka. Pod koniec każdy z członków drużyny mógł przejrzeć przyniesione tytuły i dopytać o fabułę.

Wraz z końcem zbiórki niedźwiedzie otrzymały zadanie na przyszły tydzień, które polegać ma na przyniesieniu ulubionej lub szczególnej w ich życiu książki i krótkim przybliżeniu fabuły. Już teraz kadra nie może się doczekać jakie książki pojawią się podczas piątkowej zbiórki.

Przed końcem harcerze zabrali ze sobą również pierwszy numer biuletynu szczepu, którego premiera miała miejsce właśnie podczas zbiórki.

W poszukiwaniu hobby
W poszukiwaniu hobby
W poszukiwaniu hobby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *