Uroczyście przysięgam, że knuję coś niedobrego

„Opowiesz mi bajkę?” To pytanie usłyszał lub usłyszy chyba każdy z rodziców. Najczęściej sięgamy wtedy kolejny raz po tę samą książkę, którą znamy z własnego dzieciństwa. Ale ile razy można opowiadać tę samą historię? Co, jeżeli kończą się pomysły na wymyślanie nowych przygód ulubionych bohaterów? A może to tylko chwilowa niedyspozycja w toczeniu epickich bitew? Właśnie w tym momencie na scenę wkracza irlandzki trener kreatywności Rory O’Connor, autor rewelacyjnej gry kościanej Story Cubes.

Opowieść w obrazkach

Dziewięć estetycznie wykonanych kostek, 54 obrazki w złotym kolorze z uniwersum Harrego Pottera i nieskończona ilość opowieści, a to wszystko zamknięte w metalowej puszcze. Tak w skrócie przedstawia się najnowsza odsłona wielokrotnie nagradzanych Story Cubes.


„Wierni fani młodego czarodzieja docenią dopasowaną pod ich dzieci zabawkę”


Podstawowa rozgrywka polega na rzuceniu trzema kostkami i na podstawie otrzymanych ilustracji pierwszy gracz rozpoczyna snucie opowieści. Kolejne trzy kości odpowiadają za jej rozwinięcie i analogicznie ostatnie trzy za jej zakończenie. Istnieje również kilka innych wersji rozgrywek zaproponowanych przez wydawcę. Uczestnicy mogą wykorzystać trzy kości do stworzenia bohatera, a następnie rzucić wszystkimi dziewięcioma, aby opowiedzieć jego historię. Można również zagrać w Epickie Opowieści, w których to pierwszy gracz rzuca wszystkimi kośćmi i otwiera rozdział opowieści. Następnie każdy z graczy dodaje swój rozdział po uprzednim rzuceniu kośćmi, natomiast ostatni gracz stara się stworzyć logiczne zakończenie. Idealnie sprawdza się również wersja, w której każdy z graczy bierze jedną kość i dopowiada dalszy ciąg historii po poprzedniku. Ta forma idealnie sprawdza się w pracy z dziećmi klas 1-3.

Nie tylko Potter

Poza najnowszą odsłoną gry, która w miejsce pudełka zyskała metalową puszkę, w ofercie wydawcy możemy spotkać jej podstawową wersję, a także kolejne kości nawiązujące do Przygód, Sekretów, Podróży czy Akcji. Oprócz edycji z 9 kostkami, na sklepowych półkach czekają zestawy trzykostkowe z obrazkami nawiązującymi do tematyki związanej z mitami, medycyną czy średniowieczem. Przed pojawieniem się wersji z Harrym Potterem można było „wyturlać” również przygody Batmana czy Muminków.

Uniwersum ma się dobrze

Obecnie w asortymencie gdańskiego wydawnictwa Rebel znajduje się wiele pozycji związanych z uniwersum bohatera powieści J.K. Rowling. Dla najmłodszych, obok wspomnianych Story Cubes, mamy popularne Dobble, w których staramy się odszukać dwa identyczne obrazki na dwóch różnych kartach. Bardzo dużą popularnością cieszą się również ubiegłoroczne premiery karcianek z serii Harry Potter: Hogwarts Battle. Mamy tutaj dwuosobową Obronę przed czarną magią, w której gracze toczą ze sobą pojedynek na wzór Klubu Pojedynków z drugiej części sagi, a także dodatek do podstawowej wersji Hogwarts Battle – Potworna skrzynia potworów.

Okiem Gildii


Swoją przygodę z serią Story Cubes rozpocząłem od zakupu niebieskiego zestawu z akcjami i idealnie sprawdziły się podczas zbiórek gromady zuchowej. Najpierw rozpoczynałem opowieść, a potem każdy z moich szopów brał jedną kostkę, kulał i na podstawie wylosowanego obrazka miał za zadanie dopowiedzieć dalszy ciąg historii. Sprawdziło się to idealnie nawet przy 25 dzieciach. Samą grę wykorzystywałem również podczas warsztatów dla kadr drużyn oraz prezentowałem podczas kursów – od przewodnikowskiego, po komendantów hufców. Za każdym razem „kostki” były obiektem zachwytów wśród kursantów.

Obecna nowa seria miło mnie zaskoczyła, bo dopasowała się do gry Dobble. Wszystko pozamykane w estetycznych metalowych puszkach. Jeżeli chodzi o samą tematykę, to wykorzystanie uniwersum Harrego Pottera jest świetnym pomysłem. Pomimo, iż były już wcześniej dodatki związane z magią czy fantastyką, to jednak wierni fani młodego czarodzieja docenią dopasowaną pod ich dzieci zabawkę.

Ze swej strony chciałbym podziękować Wydawnictwu Rebel za przesłanie egzemplarza Story Cubes: Harry Potter do recenzji i na stan Harcerskiego Klubu Gier Gildia.


phm. Radosław Kałuża HR
Przewodniczący HKG GildiaMateriał ukazał się w bezpłatnym tygodniku społeczno-kulturalnym
PULS JAWORZNA Nr 6 z dnia 25 lutego 2021 roku.