Umundurowanie Wichru

mundur_wicher– koszula mundurowa damskie (szara) lub męska (zielona),
– spodenki damskie (czarne), spodenki męskie (zielone) lub długie spodnie damskie lub męskie w w/w kolorach,
– pas harcerski parciany damski (czarny) lub męski (zielony),
– do spodenek czarne getry,
– rogatywka harcerska (męska zielona z brązowym daszkiem, damska szara z czarnym daszkiem).

“Mundur to bardzo ważna rzecz dla każdego zucha, harcerza i instruktora. Uczymy się, aby go szanować, czyli nie rzucać nim, zawsze dobrze składać i kłaść w jednym miejscu na biwakach i koloniach. Niniejsza grafika przedstawia przykładowy mundur męski w 13 JDW “Wicher”:

1. Sprawności harcerskie przyszywane są na prawym rękawie, po 3 w rzędzie.

2. Członkowie drużyny, którzy otrzymali plakietkę “Teraz Afryka” itp. przyszywają ją na prawą kieszeń. W tym miejscu powinny się znaleźć również inne naszywki / buttony okolicznościowe, takie jak “Teatron”, “FKH Chwat”, czy z rajdów. Na patce od kieszeni przypinamy odznaki harcerskie i innych organizacji np. PTTK “Miłośnik Ziemi Jaworznickiej”, “Znam Katowice”, czy “GOT” (max. 3). Na guziku można zawiesić symbol przynależności do zastępu (np. koraliki). Ponad kieszenią wpina się Znaki Służby.

3. Naramienniki noszone w Wichrze są niejednakowe. Noszony na prawym pagonie jest w kolorze chusty obszyty jasnozieloną taśmą. Koszt 2 zł / szt. Taki naramiennik dla jednostek przeszywa Druh Drużynowy Gromady. Na drugim ramieniu noszony jest Naramiennik Wędrowniczy (przed jego zdobyciem noszone są dwa jednakowe naramienniki w barwach drużyny). Na naramienniku przypina się oznaczenia stopni harcerskich (do nabycia w składnicach). Dla pionu wędrowniczego są to gwiazdki. Jedna gwiazdka dla oznaczenia stopnia Harcerki Orlej / Harcerza Orlego, dwie gwiazdki dla oznaczenia stopnia Harcerza Rzeczypospolitej / Harcerski Rzeczypospolitej. Stopnie zdobywa się rozpisując kartę próby (informacje u drużynowej).

4. Chusta ciemnozielona z jasnozielonymi frędzlami i haftem przyznawana każdemu członkowi drużyny, który uczęszcza na zbiórki, oddał kartę przynależności do drużyny oraz opłacił składki członkowskie. Pierścień czarny- filcowy.

5. “Krzyż Harcerski” to najważniejsze rzecz dla harcerza. Przechodząc do harcerzy zuchy przepinają “Znaczek Zucha” na patkę prawej kieszeni, w jego miejsce natomiast wpinają sobie srebrną lilijkę, a w następstwie złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego instruktor odbierający przyrzeczenie wpina Krzyż Harcerski.

6. Lewy rękaw przeznaczony jest na naszywki przynależności. W przypadku „Chwatów” na samej górze znajduje się naszywka przynależności do Chorągwi Śląskiej ZHP, zaraz pod nią naszywka przynależności do VI Szczepu Harcerskiego “Chwaty” (w Naszej Drużynie obie otrzymuje się od Drużynowego) i następnie naszywka “Bohater Hufca ZHP Jaworzno” (otrzymuje się ja raz w życiu podczas DMB, za wykonanie określonych zadań).

7. Sznur funkcyjny – Zastępowi noszą sznur brązowy, puszczony spod ramienia, natomiast funkcyjny w zastępie (podzastępowi, kronikarze itp.) sznur szary z jednym brązowym suwakiem. Sznur zielony przeznaczony jest dla przybocznych wybranych podczas Zbiórki Konstytucyjnej. Zastępowy i przyboczny jest mianowany rozkazem Drużynowego.