TURNIEJ! Klątwa Karaka nadchodzi!

Już za tydzień, 17 października, będzie można wziąć udział w Turnieju Karak zorganizowanym przez Harcerski Klub Gier Gildia i Wydawnictwo Albi Polska. Dla najlepszych poszukiwaczy przygód czekają nagrody ufundowane przez Albi! Chcesz wiedzieć co to takiego ten Karak i jak przebiega rozgrywka, a także poznać najważniejsze zasady przed turniejem? Poniżej kilka słów o tajemniczym zamku.


Zamek Karak i jego klątwa

W grze wcielamy się w jednego z 6 dostępnych poszukiwaczy przygód, których zadaniem jest eksploracja labiryntu pod Zamkiem Karak i zabicie czającego się tam smoka. Każda z postaci ma swoje dwie unikalne cechy, od przerzutu kośćmi w przypadku wojownika Horana, po przechodzenie przez ściany w wykonaniu czarodzieja Argentusa. Ciekawe są również zdolności posiadane przez wyrocznię Taię (możliwość wylosowania dwóch kafelków spotkań zamiast jednego) oraz złodziejkę Aderyn (wbicie noża w plecy dające wygraną w przypadku remisów). Po wylosowaniu postaci, gracze rozpoczynają grę od kafelka z uzdrowicielską fontanną.

Tura gracza składa się z wykonania czterech kroków po labiryncie, co w efekcie daje możliwość odkrycia czterech kafelków z tunelem. W momencie kiedy natrafimy na komnatę i dojdzie do spotkania z potworem gracz przechodzi do walki, która kończy jego turę. Jeżeli zamiast potwora w komnacie znajdzie się zamknięta skrzynia to gracz może kontynuować swoją podróż. Każda akcja typu: otwarcie skrzyni skarbów (trzeba posiadać klucz), podniesienie broni z ziemi i uzdrowienie w fontannie kończą natychmiast turę gracza.

Poza wspomnianymi kafelkami można również trafić na portal, który może przenieść gracza do innego dowolnego portalu po poświęceniu jednego punktu ruchu.


System walki z potworami

Wśród ciemności labiryntu na poszukiwaczy czyhają zarówno szkielety, jak i mumie, pająki czy upadli. Każdy z typów potwora da nam określony przedmiot, m.in. topór (+3 do siły), czar Magiczny Pocisk (+1 do rzutu kośćmi) czy klucz do otwarcia skrzyni ze skarbem. Również same skrzynie czekają na graczy po pokonaniu upadłego. Wszystkie zdobyte czary są jednorazowe (wyjątek stanowi postać czarodzieja, który nie traci pocisków), natomiast broń pozostaje przy postaci do samego końca (można oczywiście wymienić na lepszą i zostawić w komnacie obecnie używaną).

System walki w Karaku jest bardzo prostu i intuicyjny. Każdy z potworów posiada cyfrę oznaczającą jego siłę, natomiast za pomocą dwóch kostek każdorazowo ustalamy siłę postaci. Wygrywa tylko większa liczba oczek (wyjątkiem jest postać złodziejki), natomiast inny wynik powoduje utratę jednego punktu życia i cofnięcie na poprzedni kafelek, gdzie tura gracza się kończy. Niezabity potwór pozostaje w komnacie i czeka na kolejną potyczkę.

Jednym z ciekawszych potworów jest mumia. Jej pokonanie daje możliwość rzucenia Klątwy Karaka na dowolnego gracza. Sama klątwa uniemożliwia korzystanie z dwóch cech specjalnych postaci i może być zniwelowana tylko w fontannie lub po zabiciu innej mumii (przeniesienie klątwy na kogoś innego lub zostawienie na tym samym graczu).

Karak


Walka ze smokiem

Cała rozgrywka kończy się w momencie pokonania przez dowolnego gracza smoka (siła: 15), co bez zdobytej broni jest niemożliwe. Samo pokonanie smoka nie gwarantuje graczowi wygranej, ponieważ każda zdobyta skrzynia skarbów daje 1 Punkt Zwycięstwa natomiast Rubin (trofeum za pokonanie smoka) daje 1,5 PZ. Należy więc uważnie szukać skrzyń ze skarbami, których jest 12 (dziesięć zamkniętych na klucz i dwie za zabicie upadłych – rubin jest osobno za zabicie smoka).

W samej grze śmierć poszukiwaczy została rozwiązana bardzo łagodnie. Po utracie wszystkich punktów życia gracz traci następną kolejkę na regenerację jednego punktu (wyjątkiem jest wojownik, który nie traci kolejki i od razu porusza się z ostatnim punktem życia).


Naszym zdaniem

Karak jest bardzo prostą i przystępną w odbiorze grą, która uczy i zachęca najmłodszych graczy do dalszego sięgania po trudniejsze tytuły. Dużym plusem jest podstawka gracza, które posiada wgłębienia przeznaczone dla konkretnych kafelków, od żetonów życia, po sam wizerunek postaci. Również grafiki są bardzo przyjemne dla oka a dodanie „ślepej ściny” na każdym kafelku rozwiązuje problem z dokładaniem kolejnych części labiryntu (zawsze uda nam się spasować kafelek niezależnie od ułożenia).

Przy rozgrywce dwuosobowej gra może się lekko przedłużać i nudzić, czego nie można powiedzieć przy 3 lub 4 graczach (ogólnie gra jest przeznaczona dla max. 5 osób). Ponieważ gra jest bardziej skierowana do młodszych odbiorców, starsi planszomaniacy będą czuć niedosyt przy braku losowości przedmiotów, jakie można otrzymać po bitwie. Już nawet członkowie HKG Gildia zastanawiali się nad dodaniem kolejnych postaci i potworów, z którymi można by było zawalczyć, lub nawet przeniesieniem samej mechaniki do fabuły związanej z ZONĄ.

Ze względu na proste zasady grę polecamy dla młodych graczy (nawet od 4-5 roku życia przy udziale rodziców), a także jako bardzo fajny punkt luźnych spotkań towarzyskich.

UWAGA: Ostatnio pojawiły się informacje o dodatku wprowadzającym 4 nowych bohaterów oraz możliwość wcielenia się we władcę Karaka, który pragnie wrócić na utracony tron – już nie możemy się doczekać!

Karak