Test z pierwszej pomocy i deszczowe Przyrzeczenie

Przez ostatnich kilka zbiórek harcerze i harcerki z 3 JDH Wyż zdobywali doświadczenie w stosowaniu pierwszej pomocy, od nauki bandażowania, po przenoszenie poszkodowanych osób. Ostatecznym testem była gra terenowa zorganizowana przez kadrę drużyny oraz członków 13 JDW Wicher, która odbyła się 10 maja w GEOsferze. Jak poradzili sobie młodsi i starsi członkowie drużyny?O tym kilka słów poniżej.


RKO i bandaże

Niedźwiedzie wyruszyły na grę spod szkoły pod opieką Komendantki Szczepu. Niestety już od samego początku pogoda nie dopisała w tym dniu sprawdzając wytrzymałość młodych ratowników. Najpierw kolumna przeszła przez Bursztynowe Wzgórze, aby udać się w okolicach Sfery do centralnego punktu GEOsfery. Pod altanką druh Jan rozdał zastępom mapy z zaznaczonymi punktami startowymi. Celem było odszukanie wszystkich poszkodowanych osób i powrót na krąg ogniskowy. W tym samym czasie szczepowi wędrownicy rozstawili się w zaznaczonych punktach i czekali na pierwsze patrole.

Niedźwiedzie tego dnia nie miały łatwego zadania. W strugach deszczu członkowie drużyny próbowali pomóc przy zwichniętej kostce, urazie głowy czy transporcie poszkodowanego. Nie zabrakło również reanimacji z wykorzystaniem użyczonego przez Jaworznicki Oddział PCK fantoma. W tym samym czasie kadra szczepu pracowała nad rozpaleniem ogniska będącego punktem kulminacyjnym piątkowego popołudnia.

Po zmaganiach trwających niespełna godzinę, przemoczeni lecz szczęśliwi harcerze dotarli na krąg ogniskowy.


Mam szczerą wolę

Dla każdego harcerza przychodzi ten moment, kiedy staje przed ogniem i flagą, aby z własnej dobrowolnej chęci złożył Przyrzeczenie Harcerskie. Tym razem aż 11 członków drużyny, w tym dziesięcioro byłych Szczwanych Szopów, wzięło udział w tej uroczystej chwili. Na znak Komendantki Szczepu druhny i druhowie powtarzali słowa Roty Przyrzeczenia w towarzystwie starszych kolegów i koleżanek. Tej uroczystej chwili asystował również Drużynowy Szopów, przy którym kilka lat temu obecni harcerze składali Obietnicę Zucha.

Dodatkowo tego dnia Druhna Weronika otrzymała naramienniki z oznaczeniem pierwszego zrealizowanego stopnia, a Druhny Marcelina i Agata przywdziały barwy drużyny. Wszystkim serdecznie gratulujemy i w imieniu Komendy Szczepu składamy podziękowanie wędrownikom z 13 JDW za pomoc i organizację gry terenowej.