Szopy rozpoczęły nową sprawność

Udział w Festiwalu Kultury Zuchowej „Chwacik” zakończył cykl sprawnościowy „Aktor”, co pozwoliło na ostatniej wtorkowej zbiórce, 14 marca, rozpocząć nowy cykl sprawnościowy. Tym razem członkowie gromady poznawali tajniki „pradawnej” zdolności wypisywania kartek pocztowych w ramach sprawności „Pocztowiec”.

Znaczek Pocztowy

Nie można było rozpocząć realizacji cyklu sprawnościowego „Pocztowiec” bez zapoznania się ze znaczkiem pocztowym, który służy jako środek uiszczenia opłaty za usługi pocztowe. Wykonane w różnych rozmiarach, kształtach, za pomocą różnych technik i na różnych rodzajach papieru, znaczki pocztowe zyskały wielu wiernych fanów, którzy przechowywali je w klaserach. Pierwszy Polski znaczek pojawił się 1 stycznia 1860 roku w Królestwie Polskim, aż 23 lata po ukazaniu się pierwszego znaczka w Wielkie Brytanii.

Członkowie gromady mogli zobaczyć znaczki zarówno z Polski jak i innych krajów, natomiast najwięcej czasu poświęcono na omówieniu standardowych znaczków dla przesyłek ekonomicznych i priorytetowych. Zaraz po tym „Szczwane Szopy” wzięły udział w projektowaniu znaczka na wielką przesyłkę Druha Drużynowego w ramach wielkoformatowej majsterki. Zadanie wymagało współpracy pomiędzy wszystkimi członkami gromady.

Szopy rozpoczęły nową sprawność

Adresat i nadawca

Kolejne ważne ćwiczenie w ramach „Pocztowca” poprzedziła zabawa, w której jeden z zuchów miał za zadanie dostarczyć jak najszybciej list zanim otrzymał przesyłkę z nowym adresatem. Po zabawie zuchy otrzymały kartki z grafikami przedstawiającymi kopertę i kartkę pocztową, które to należało poprawnie zaadresować do Druha Drużynowego, nie zapominając o miejscu z danymi nadawcy. Drugą pocztówkę, która znajdowała się na kartce, należało zaadresować do jednego z członków rodziny. Nad prawidłowym wykonanie czuwała kadra gromady, a wśród niej Naczelnik i członek Poczty Harcerskiej ZHP „Mafeking” 164 Katowice.

Szopy rozpoczęły nową sprawność