Symbolika Krzyża Harcerskiego

Minęło ok. 107 lat odkąd po raz pierwszy zarys obecnego Krzyża Harcerskiego można było ocenić za sprawą konkursu zamieszczonego w pierwszym numerze czasopisma Skaut z 15 października 1911 roku. Od tamtego czasu odznaka, którą otrzymują po złożeniu Przyrzeczenia Harcerskiego członkowie organizacji przeszła szereg zmian bazując jednak na krzyżu wojskowym Virtuti Militari. Czy obecni członkowie orientują się co oznaczają poszczególne elementy najważniejszej dla harcerza odznaki? Sprawdziliśmy to na ostatniej zbiórce Niedźwiedzi.


Trochę o historii

Po ogłoszeniu przez Andrzeja Małkowskiego konkursu na polską odznakę skautową jury miało mały problem. Spośród 84 nadesłanych prac żadna nie była na tyle interesująca, by na jej podstawie od razu wprowadzić odznakę do użytku. Pierwowzór należał do ks. Kazimierza Lutosławskiego, który zajął w konkursie 3 miejsce. W 1912 roku Naczelna Komenda Skautowa wyznaczyła ks. Lutosławskiego wraz z zespołem do pracy nad projektem. Po wprowadzeniu szeregu zmian pierwszy Krzyż przyznano prawdopodobnie we wrześniu 1913 roku. Oficjalnie 4 grudnia 1916 roku Komenda Naczelna ZHP wydała pierwszy formalny rozkaz ustalając odznaki ZHP.

Obecnie większość harcerzy potrafi powiedzieć co symbolizuje m.in. lilijka, półwieniec z liści laurowych i drugi z dębowych, dwie gwiazdki, dwie oliwki i trzy żołędzie. Nie zawsze pamięta się o ziarenkach piasku i pustym miejscu pomiędzy nimi. Pierwsze mówi o licznej rodzinie harcerskiej, a drugie o wolnym miejscu dla nowych członków. Nie każdy harcerz potrafi jednak wyrysować wszystkie te szczegóły.


Zadania z nagrodą

Pierwszym zadaniem dla zastępów było własnie narysowanie z pamięci kształtu Krzyża i zaznaczenie wszystkich elementów. Zastęp, który najlepiej sobie z tym poradził otrzymał fragment odznaki. Kolejnym wyzwaniem było zwerbowanie przez wybranego przedstawiciela zastępu jak największej liczby nowych członków w oparciu o grę dentysta. W efekcie najliczniejsza ekipa otrzymała kolejny fragment układanki.

Trzecie zadanie wymagało natomiast małych zdolności plastycznych, ponieważ kolejny przedstawiciel zastępu otrzymał 3 hasła mieszczące się w kategoriach obóz, mundur i członkowie ZHP, które musiał narysować na kartce tak aby jego koledzy i koleżanki odgadli. Najwięcej radości sprawiło odgadywanie córki Druhny Drużynowej. Ostatnim już zadaniem dla zastępów było wypisanie wszystkich zapamiętanych punktów Prawa Harcerskiego. W ten sposób zebrano wszystkie elementy układanki, które utworzyły wizerunek Krzyża Harcerskiego.

Zbiórka była doskonałym powtórzeniem wiadomości dla starszych członków i wprowadzeniem w tajemnice harcerstwa dla tegorocznych czwartoklasistów.


Przyrzeczenie w mroku

W trakcie zbiórki harcerze starsi wraz z Przybocznym udali się na trasę, aby zorganizować punkty dla składającej tego dnia Przyrzeczenie Harcerskie druhny Emilii. Sama Druhna otrzymała pod koniec zbiórki tajemniczą kopertę z zadaniem, które musiała wykonać nie będąc nakryta przez młodszych kolegów i koleżanki. Po przejściu trasy i dotarciu na miejsce Druhna Emilia powtarzając za Zastępcą Komendanta Szczepu słowa roty odebrała z rąk Drużynowej Niedźwiedzi Krzyż Harcerski. Dodatkowo członkini Wyżu zrealizowała pozytywnie próbę na stopień tropicielki poszerzoną o Próbę Harcerza i otrzymała naramienniki z odpowiednimi oznaczeniami.

Tego wieczoru również członek 13 JDW Wicher Druh Aleksander złożył Przyrzeczenie Harcerskie. Myśląc, że pomaga jedynie przy ostatnim punkcie, zanim do ogniska dotarła dh Emilia, dh Olek otrzymała z rąk Drużynowej kopertę z zadaniami, które starał się wykonać w okolicach GEOsfery.

Zarówno dh Emilii, jak i dh Aleksandrowi gratulujemy i życzymy wielu przygód na harcerskim szlaku.