Strażnicy Xobos, czyli planszowy RTS

Na platformie crowdfundingowej Kickstarter trwa akcja mająca na celu zebranie funduszy potrzebnych do wydania dynamicznej gry strategiczno-taktycznej Strażnicy Xobos, która przenosi fanów komputerowych RTSów na planszę. Miłośnicy takich klasyków, jak StarCraft, Dune 2000 czy seria gier Command and Conquer (C&C: Tiberium Sun, Red Alert) na pewno nie mogą przejść obojętnie obok tego tytułu, a wszystko dzięki chłopakom z Imagine Realm.


Walka o dominację

Pozostawieni przez Patronów na Planecie Xobos tytułowi Strażnicy przez setki tysięcy lat pilnowali źródeł energii – Kryształów Energii. Po latach współistnienia wszystkich klanów rozpoczęła się walka o ostatnie znaczące źródło energii, której zanik spowodowała powolna śmierć planety. Biomechaniczne istoty zyskały świadomość i nauczyły się tworzyć nowe technologie oraz inne jednostki. W tym własnie okresie gracze przejmują kontrolę nad poszczególnymi klanami i prowadzą je do dominacji na Planecie Xobos.

Tak w skrócie wygląda sytuacja, jaką zastajemy po rozpoczęciu gry bazującej na tradycyjnych RTSach. Dla wyjaśnienia RTS to dokładnie Real Time Strategy, czyli strategiczna gra czasu rzeczywistego. Jak to wyglądało na ekranie monitora? Wybierając jedną ze stron konfliktu w Command & Conquer przenosimy się na kolejne mapy, gdzie wysyłając żniwiarki zyskujemy fundusze na wzniesienie budowli dających nam możliwość werbunku żołnierzy lub produkcję pojazdów. Proste? Proste. Bazę można zabezpieczyć wieżyczkami, a szybsze jednostki wysłać na zwiad terenu. Wszystkie działania skupiają się na odnalezieniu wrogiej bazy i jej unicestwienie. Oczywiście w tym samym czasie Sztuczna Inteligencja realizuje swoją strategię wojenną.

Strażnicy Xobos


Minimum losowości – maksimum strategii

Twórcy Strażników Xobos starali się jak najlepiej odwzorować to co znamy własnie z takich produkcji cyfrowych. Mamy więc dwa rodzaje jednostek, kilka typów budynków oraz szereg ulepszeń. Wszystko po to by pozyskać jak najwięcej Kryształów Energii i zlikwidować wrogi klan. W podstawowej wersji gry minusem dla niektórych weteranów RTSów była identyczna pozycja początkowa, co nie było spotykanie na komputerze. Imagine Realm wyszedł na przeciw tym uwagom wprowadzając mini-dodatek: Starcie Klanów, dzięki któremu każda ze stron otrzymuje specjalną zdolność oraz dodatkową technologię, co znacząco urozmaiciło rozgrywkę.

Jak zatem przedstawia się sama rozgrywka? Gra została podzielona na 15 rund, a każda z nich na dwie fazy: ruchu i rozwoju. W tej pierwszej gracze po kolei będą poruszać się korytarzami i rozpatrywać zadeklarowane ataki. W drugiej dzięki pozyskanym zasobom można wznieść budowle, kupić jednostki, a także ustawić na planszy gracza łączniki pomiędzy strażnikami, co przekłada się na wzmocnienie lub uleczenie biomechanicznych stworzeń. Dodatkowo druga faza jest rozgrywana przez wszystkich graczy jednocześnie, co niewątpliwie skraca czas oczekiwania na kolejną rundę.

Twórcy gry często wspominają, że w Strażnikach Xobos występuje minimalna losowość skupiająca się jedynie na ustawieniu łączników pomiędzy członkami klanu. Wszystko dlatego, że karta gracza jest ukryta za specjalna przesłonką, ale stosowanie jej nie jest niezbędne do dobrej rozgrywki.


Zagramw.to a Kickstarter

Rok temu, dokładnie 17 maja wystartował projekt na polskiej platformie crowdfundingowej zagramw.to, gdzie po miesiącu gra została ufundowana, a wraz z nią dwa cele społecznościowe (Mini-dodatek Starcie Klanów oraz nakładka na źródło energii z efektem 3D) i pięć scenariuszy mających na celu urozmaicenie rozgrywki. Nie udało się natomiast ufundować ulepszonych znaczników zasobów ani plastikowej wypraski do pudełka.

Obecnie na Kickstarterze trwa kampania, w której udało się odblokować dwa cele społecznościowe (scenariusze oraz cztery bonusowe Technologie Chaosu), a trzeci cel, którym są kafle Starcia Klanów powoli się funduje. Jeżeli chcesz pomóc w jego realizacji wystarczy wejść w LINK na facebooku, polajkować post i udostępnić go. Grono wspierających na pewno będzie Ci wdzięczne za okazaną pomoc.

Sama kampania potrwa jeszcze tylko 7 dni, a do głównego celu, czyli ufundowania gry brakuje jedynie 1,300$. Jaka jest największa różnicy pomiędzy obiema kampaniami? Wspierając wydanie gry na kickstarterze egzemplarz zawiera już wszystkie figurki, czyli 16 Strażników i 36 Quarków (małych pomocników), które trzeba było dokupić osobno podczas kampanii na zagramw.to. Cena gry wraz z przesyłką wynosi 60$ czyli około 220 zł. Oczywiście otrzymujesz wersję polskojęzyczną.

Więcej informacji pod linkiem: Strażnicy Xobos na Kickstarterze, a dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z zakończona polską kampanią polecamy Strażnicy Xobos na Zagramw.to. Najbliższe dni pokażą, czy w przyszłym roku uczestnicy spotkań Harcerskiego Klubu Gier Gildia będą mieli okazję stoczyć zacięte pojedynki na Planecie Xobos. Trzymamy kciuki!

Strażnicy Xobos

Zdjęcia i grafiki są własnością Imagine Realm.