Przygotowanie do wakacji

Końcem maja harcerze i harcerki z 3 Jaworznickiej Drużyny Harcerskiej Wyż skupili się na jak najefektywniejszym spakowaniu plecaka, a także uczyli się rozkładać dwuosobowe namioty. Dodatkowo Przyboczny drużyny zorganizował naukę wiązania sznurków – w tym przypadku paracordu, w celu przygotowania dla każdego z członków drużyny ozdoby do kluczy.


Gruntowne przygotowanie

Powoli zbliżające się wakacje, a wraz z nimi wędrówki i wyjazdy, często skłaniają młodych harcerzy do przemyślenia sposobu pakowania swoich plecaków. Często do zmian skłaniają obolałe plecy i ramiona już po odbyciu wędrówki. Tym razem Kadra drużyny postanowiła wyjść na przeciw późniejszym problemom i zorganizowała mały test z pakowania plecaka.

Na początku harcerze mając nakreślony rodzaj wędrówki musieli zdecydować, które z prezentowanych przedmiotów są niezbędne do zabrania, a z których można zrezygnować. Kolejnym punktem było pokazanie jak najefektywniej wykorzystać każdą przestrzeń w plecaku, od włożenia skarpetek do kubka, po dokładne zwinięcie bluzy lub kurtki z kapturem. Tak przygotowane przedmiotu można było już zacząć pakować pamiętając o odpowiednim ułożeniu i kolejności – od dużych ale lekkich rzeczy na dole, po niezbędne przedmioty pod klapą i w licznych kieszeniach.


Ćwiczenie cierpliwości

W drugiej części zbiórki młodsze zastępy wraz z Komendantką Szczepu uczyły się rozkładać dwuosobowe namioty, które należało później odpowiednio i dokładnie złożyć. Sprawdzono również stan samych namiotów po niedawnym udziale starszych harcerzy i wędrowników w Rajdzie Ryszka. W tym samym czasie zastępy starszoharcerskie uczyły się od Przybocznego jak zapleść paracord, aby można było go później wykorzystać podczas wędrówki. W tym celu każdy z harcerzy otrzymał metrowy odcinek z nawleczonym drewnianym koralikiem.

Po kilkunastu minutach zastępy młodsze i starsze zamieniły się miejscami, przy czym kilkoro starszych kolegów zostało w sali by pomóc w zaplataniu młodszym członkom drużyny.