Profesor Proton i tajemnica powietrza

Fizyka. Physis czyli natura. Nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem otaczającego nas świata i zachodzących w nim oddziaływań. Od pytania Co to jest fizyka? rozpoczęła się wtorkowa zbiórka Szczwanych Szopów i pierwszy w tym roku cykl sprawnościowy poświęcony jednej z najważniejszych nauk ścisłych. Załóż swój biały fartuch i wyrusz razem z nami do świata pełnego niesamowitych odkryć i widowiskowych eksperymentów. Zaczynamy nasz Big Bang!

Co to jest powietrze?

Czy powietrze jest wszędzie? Czy waży i z czego się składa? Wiele pytań nasuwało się z pierwszym obszarem, w których poruszały się zuchy podczas rozpoczęcia cyklu sprawnościowego. To, że powietrze nas otacza i zajmuje każdą wolną powierzchnię członkowie gromady wiedzieli, ale czy znajduje się w wodzie? Tu pojawił się już problem z jednoznaczną odpowiedzią.

Pierwszy eksperyment, jaki przeprowadzono na zbiórce miał udowodnić, że powietrze jest wszędzie. W tym celu na powierzchni wody położono piłeczkę pingpongową, a następnie zamknięto ją za pomocą plastikowego pojemnika, który z kolei zanurzano powoli w wodzie. Zuchy zaobserwowały, że piłeczka opadła na dno, a woda nie wypełniła słoika. Potwierdzeniem była sucha powierzchnia piłeczki. Okazało się, że znajdujące się w słoiku powietrze nie pozwalało na wejście do środka wodzie, czyli słoik był tylko pozornie pusty.

Profesor Proton i tajemnica powietrza

Zimno i ciepło

Kiedy już zuchy dowiedziały się o tym, że powietrze jest wszędzie przyszedł czas na zagadkę, mianowicie co się stanie kiedy powietrze jest ogrzewane a co kiedy schładzane. W tym celu na pustą butelkę założono balonik. Następnie butelkę umieszczono w misce z ciepłą wodą, co spowodowało nadmuchanie się balonika. Potem polano butelkę zimną wodą i balonik skurczył się. Aby lepiej zrozumieć co się stało zuchy zamieniły się w atomy poruszające się po sali. Na hasło ciepło zwiększały swoją prędkość a na hasło zimno zmniejszały

Po kilku minutach zuchy same stwierdziły, że kiedy poruszają się szybko to sala staje się dla nich za mała. Tak samo było z powietrzem w butelce, które znalazło ujście w rozciągliwym baloniku.

Jak silne jest powietrze?

Kolejnym doświadczeniem z wykorzystaniem miski z wodą i pojemnika było zademonstrowanie jak silne jest powietrze, czyli mowa tu o ciśnieniu powietrza. Po zanurzeniu pojemnika w wodzie, do którego tym razem dostała się woda, Profesor Proton powoli podnosił go tak aby krawędź nie wyszła z wody. Zuchy mogły zaobserwować, że woda w pojemniku podniosła się ponad poziom wody w misce. Stało się tak na skutek działającego ciśnienia powietrza na powierzchnię wody znajdującej się w misce.

Ale czy wspomniana siła działa tylko od góry? Do tego samego plastikowego pojemnika nalano wodę i zakryto go laminowaną kartką. Po odwróceniu do góry dnem okazało się, że woda nie chce wypłynąć, a kartka działa jak zakrętka. Dzięki temu Szopy dowiedziały się, że powietrze jest silniejsze od wody, czyli siła z jaką działa powietrze od dołu na kartkę jest większa od ciężaru wody w szklance. Profesor udowodnił również, że wspomniana siła działa również od dołu.

Profesor Proton i tajemnica powietrza

Z czego się składa powietrze?

Mając już za sobą kilka ważnych eksperymentów związanych z właściwościami badanego zjawiska nadszedł czas na zastanowienie się, z czego tak naprawdę składa się powietrze? Tutaj zuchy nie dały się zaskoczyć i doskonale orientowały się, że tlen i powietrze to nie to samo. Potrafiły również wymienić dwutlenek węgla jako jeden ze składników, a z małą pomocą nazwały gaz dający największy wkład, czyli azot.

Pierwszym doświadczeniem, które wykazało, że powietrze nie składa się tylko z tlenu polegało na przyklejeniu świeczki do talerzyka z zabarwioną wodą. Po wytłumaczeniu, że świeczka będzie się palić, dopóki dopóty będzie miała dojście do tlenu zakryto wszystko słoikiem. Po kilku sekundach płomień zgasł a woda zajęła miejsce po tlenie w słoiku.

Innym zaprezentowanym doświadczeniem było zademonstrowanie działania gaśnicy na dwutlenek węgla. Wykorzystując ocet i sodę Profesor Proton wytworzył dwutlenek węgla, który będąc cięższy od powietrza spłynął papierową tubą wprost na płomień świeczki gasząc go poprzez wyparcie tlenu wokół knota.

Profesor Proton i tajemnica powietrza
Profesor Proton i tajemnica powietrza

Odrzutowy balonik

Ostatnim doświadczeniem tego dnia było zademonstrowanie siły sprężonego powietrza, które potrafi przemieścić inne przedmioty. W tym celu zorganizowano zawody. Każdy z zuchów nadmuchał balon i po przyklejeniu go do rurki na specjalnym torze uwolnił sprężone powietrze. Tak skonstruowany odrzutowiec sprawił chyba najwięcej radości tego dnia.

Tak zakończył się pierwszy dzień w tajemnym świecie fizyki. Co czeka młodych naukowców w najbliższy wtorek? Jakie kolejne zjawisko zostanie poddane serii eksperymentów? O tym niebawem.