Poznajemy historię Druha Dwornickiego

Już za kilka dni, 19 grudnia, będzie miała miejsce 32. rocznica śmierci hm. Stefana Dwornickiego – patrona jaworznickiego hufca. W związku z tym wydarzeniem członkowie 3 JDH „Wyż” podczas ostatnich zbiórek zagłębili się w biografię jaworznickiego harcerza, który był założycielem gromady zuchowej „Zbije” działającej przy Szkole Podstawowej Nr 6 w Jaworznie, czyli macierzystej placówce „Chwatów”. Kim dokładnie był hm. Dwornicki?

Poszukiwanie informacji

Na piątkowej zbiórce harcerki i harcerze z „Wyżu” podzieleni na pięć zastępów, w tym jednym starszoharcerskim, powtórzyli informacje o hm. Dwornickim poznane na ostatniej zbiórce. Na terenie szkoły zostało ukrytych 10 karteczek, które Niedźwiedzie miały za zadanie odnaleźć. Kolejne informacje z biografii patrona zostały ukryte w balonach, i aby je zdobyć członkowie drużyny rozegrali partię w wygraną na „Chwacie” grę Boom Boom Balloon. Zebrane w ten sposób informacje zostały naklejone na bristol ze zdjęciem.

Tego dnia miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie – przyjęcie do grona pełnoprawnych członków drużyny druhny Oliwii, która wcielając się w rolę szpiega miała za zadanie zapamiętać jak najwięcej informacji przekazanych przez pozostałych harcerzy. W efekcie dh Oliwia otrzymała swoją chustę drużyny. Nie zabrakło także słodkich upominków dla wszystkich członków drużyny w ramach mikołaja.

O Dwornickim słów kilka

Stefan Dwornicki urodził się 6 grudnia 1915 roku. Działalność harcerską rozpoczął w Gromadzie Wilczków, był również najmłodszym i najmniejszym uczestnikiem swojego pierwszego obozu w Baranowicach na Polesiu. W 1930 roku wstąpił do drużyny harcerskiej i wziął udział w Międzynarodowym Zlocie w Spale w 1935 roku.

Po wojnie, w 1956 roku, kiedy nastąpiła odbudowa jaworznickiego harcerstwa, Stefan Dwornicki założył drużynę zuchową „Zbije” przy Szkole Podstawowej Nr 6 i pełnił funkcję jej drużynowego do listopada 1957 roku. W tym roku został również powołany w skład Komendy Hufca, gdzie kierował Referatem Harcerskim i Kształceniem Kadry. Niedługo potem, w 1961 roku, został powołany na Komendanta Hufca.

Druh Dwornicki angażował się również w pracę społeczną. Był założycielem i organizatorem Spółdzielni Spożywców, działaczek handlu i kultury, radnym miasta. Zmarł 19 grudnia 1985 roku i został pochowany na Cmentarzu Pechnickim. W Jaworznie znajduje się ulica i tablica jego imienia, natomiast w 16 grudnia 2000 roku Hufiec ZHP Jaworzno otrzymał akt nadania jego imienia.

Poznajemy historię Druha Dwornickiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *