Podróż po Europie bez testu na COVID

W tym roku mija 15 lat, od kiedy społeczność graczy może się cieszyć prostą familijną grą Alana R. Moona polegającą na tworzeniu połączeń pomiędzy dwoma miastami za pomocą wagoników. Sama gra już na etapie testów została szybko zaakceptowana przez członków wydawnictwa Days of Wonder i po kilku kosmetycznych zmianach, w 2004 roku tytuł trafił na sklepowe półki i zdobył prestiżową nagrodę Spiel des Jahres.

Stacja: Rebel.pl

Wsiąść do Pociągu: Europa to jedna z wielu dostępnych na rynku pozycji z serii, a zarazem jedna z najpopularniejszych. Na mapie Europy gracze będą starali się zrealizować połączenia poprzez zagrywanie kart w odpowiednich kolorach, co da im punkty zarówno za długość połączenia kolejowego, jak i zrealizowanie otrzymanego biletu na daną trasę. Każdy z graczy w swojej turze może wykonać jedną z czterech dostępnych akcji: dobranie kart z wagonikami, budowę połączenia, budowę stacji lub dobranie biletów. Dobierając karty, staramy się skompletować ich ilość i kolor odpowiadające danemu połączeniu. W przypadku szarych tras kolor kart jest dowolny, o ile w dalszym ciągu są identyczne. Wyjątkiem jest lokomotywa, która może zastąpić dowolną kartę. Po zebraniu danej ilości kart gracz może wybudować połączenie za pomocą swoich wagoników i otrzymać punkty. Gra kończy się, kiedy jednemu z graczy pozostaną dwa lub mniej wagoników.


„Wsiąść do Pociągu jest to pozycja „must have” na swojej półce.”


Proste, intuicyjne zasady, szybka rozgrywka i chęć ponownego rozegrania partii. Gra swoją prostotą idealnie wpisuje się w szereg tytułów, od których nowi gracze rozpoczynają swoją przygodę z planszówkami.

Obok Europy na rynku jest dostępnych wiele rozszerzeń oraz pełnych wersji gry. Fani „pociągów” mogą z powodzeniem zwiedzić Francję, Dziki Zachód, Niemcy, Kraje Północy czy Zjednoczone Królestwo, a także odbyć podróż Dookoła Świata. W sklepach dostępna jest również mapa Polski, a także wersja Pierwsza Podróż, która została dostosowana do najmłodszych graczy.

Obecnie trwa przedsprzedaż ekskluzywnej wersji gry Wsiąść do Pociągu: Europa, która poza odświeżoną mapą i wzbogaconymi graficznie kartami biletów posiada specjalne puszki, w których znajdują się szczegółowo wykonane wagoniki poczty czy przewożące samochody. Teraz każdy z graczy poza innym kolorem będzie mógł się cieszyć również innym rodzajem wagonika. Datę premiery polski wydawca Rebel przewidział na drugi kwartał 2021 roku.

Okiem Gildii

Jeżeli kiedyś wpadniecie na pomysł, aby wciągnąć swoją drugą połówkę, rodziców czy przyjaciół do grania w gry planszowe, to myślę, że nie będzie lepszego wyboru niż Wsiąść do Pociągu. Owszem można rozłożyć Splendor, który również ma niski próg wejścia w grę, ale w przypadku „pociągów” aspekt wizualny odgrywa dużo lepszą rolę, a sama gra nie wydaje się dziecinna. Duża plansza i wiele plastikowych wagoników, a do tego intuicyjne zasady. Mnie osobiście udało się posadzić przy stole rodziców, którzy nigdy nie grają w gry planszowe, a z dzieciństwa pamiętam jedynie wspólne rozgrywki w eurobiznes. Jeżeli chodzi o moje osobiste wrażenia, to ten tytuł jest idealny, aby szybko przyjąć konkretną strategię i spokojnie dzielić czas pomiędzy grę i rozmowę. Odnośnie wieku graczy, jeszcze nie miałem możliwości zagrania w Pierwszą Podróż, ale myślę, że kiedyś wraz z synem od razu rozłożymy wersję dla „starszych” (według wydawcy wersja „dziecięca” jest od 6 roku życia, a pozostałe od 8). Na koniec dodam tylko, że Wsiąść do Pociągu jest to pozycja „must have” na swojej półce.


phm. Radosław Kałuża HR
Przewodniczący HKG GildiaMateriał ukazał się w bezpłatnym tygodniku społeczno-kulturalnym
PULS JAWORZNA Nr 3 z dnia 4 lutego 2021 roku.