Pierwszy cykl sprawnościowy za nami

Najmłodsi członkowie szczepu ukończyli pierwszy w tym roku harcerskim cykl sprawnościowy i otrzymali naszywki z wizerunkiem Znaku Polski Walczącej. Łącznie w przeciągu trzech kolejnych zbiórek zuchy z 13 Jaworznickiej Gromady Zuchowej Szczwane Szopy zapoznały się z najważniejszymi pojęciami związanymi z Powstaniem Warszawskim i wzięły udział w grze terenowej na podsumowanie cyklu.


Zgrupowanie Radosław

Na drugiej i zarazem ostatniej wrześniowej zbiórce zuchy skupiły się na zebraniu informacji odnośnie wybranych batalionów zrzeszonych w szeregach Zgrupowania Radosław. W tym miejscu nie mogło zabraknąć zarówno Batalionu Parasol dowodzonego przez kpt. Adama Borysa „Pługa”, jak i Batalionu Zośka dowodzonym przez kpt. Ryszarda Białousa pseudonim „Jerzy”. Wspomniano również o Batalionach Pięść i Miotła, a także samym Zgrupowaniu Radosław.

Kolejnym punktem zbiórki było przedstawienie w formie teatru zuchowego sposobów walki z okupantem bez dostępu do broni. Zuchy po kilku minutach prezentowały zarówno sposoby łapania nieprzyjaciół w wymyślne pułapki, jak i malowanie Znaku Polski Walczącej, czy organizację tajemnych spotkań. Ostatnią część zbiórki poświęcono na naukę nowych i przypomnienie znanych już szyfrów.

Na początku Szopy przypomniały sobie zarówno sposób szyfrowania za pomocą słowa GA-DE-RY PO-LU-KI, jak i „czekoladką”. Potem Drużynowy nauczył młode Chwaty jak poradzić sobie w przypadku szyfry ułamkowego. Dla lepszego przyswojenia nowych informacji każda z szóstek otrzymała małą ściągę i trzy zaszyfrowane na różne sposoby wiadomości. Najszybsi kryptografowie otrzymali nagrodę w formie Bonu do wykorzystania na późniejszych zbiórkach.


Powstańcza gra terenowa

1 października członkowie gromady rozpoczęli ostatnią zbiórkę cyklu sprawnościowego Mały Powstaniec. W tym dniu na zuchy czekało pięć punktów rozmieszczonych wokół budynku szkoły. Podzielone na szóstki Szczwane Szopy otrzymały mapę oraz notesy wraz ze ściągami do zadań posiadających szyfry. Podczas gry można było spotkać Przybocznego 3 JDH Wyż dh Jana Jankowskiego, wraz z dwiema członkiniami Zastępu Orlęta: pion. Emilią Nowak i trop. Emilią Żmudą, którzy włączyli się w pomoc przy organizacji.

Każda z szóstek otrzymała mapę z zaznaczonym innym punktem startowym, tak aby już na samym początku zapobiec powstaniu zatorów – wspomina Drużynowy Gromady phm. Radosław Kałuża HR. Na punktach startowych członkowie gromady musieli m.in. namalować Znak Polski Walczącej, rzucić granatem w Tygrysa, rozszyfrować wiadomość i zaśpiewać refren piosenki „Pałacyk Michla”, oraz nauczyć się obsługi telefonu polowego z nadaniem wiadomości łącznie. Dodatkowym piątym punktem było zadanie związane z udzielaniem pierwszej pomocy poszkodowanym.

Dzięki zaradności i wytrzymałości fizycznej zuchy szybko ukończyły wszystkie zadania i wróciły do szkoły, gdzie wzięły udział w apelu gromady. Po zameldowaniu swoich szóstek przybocznemu ćw. Wiktorowi Kozubowi zuchy otrzymały naszywki potwierdzające zrealizowaną sprawność Małego Powstańca. Również tego dnia zuchenka Nadia otrzymała swoją chustę, natomiast zuch Dawid złożył Obietnicę Zucha.