Obrzędowość zastępów

„Trzeba być bardzo cierpliwym. Na początku siedzisz w pewnej odległości ode mnie, ot tak, na trawie. Będę spoglądać na ciebie kątem oka, a ty nic nie powiesz. Mowa jest źródłem nieporozumień. Lecz każdego dnia będziesz mógł siadać trochę bliżej…” – tymi słowami Lisa z powieści „Mały Książę” zakończyła się gawęda na kolejnej zbiórce poświęconej integracji pomiędzy członkami drużyny, tworzeniu się zastępów oraz ich obrzędowości.

Obrzędowość zastępów

Teambulding

Zanim nowopowstałe zastępy rozpoczęły na dobre śródroczną działalność, ich członkowie przeszli przez kilka ćwiczeń pomagających zorganizować się w nowej grupie. Od testów na zaufanie, po naukę kompromisu i przywództwa – Niedźwiedzie starały się jak najlepiej wykonać wszystkie powierzone im zadania.

Wśród ćwiczeń, które w zastępach musieli wykonać ich członkowie znalazło się układanie wieży z tekturowych tulejek za pomocą specjalnego uchwyty zrobionego z linek i gumki, a także zmagania z nadmuchaną tajemniczym gazem tubą, która sama się unosiła w powietrzu. Jedno z ćwiczeń wymagało przejścia na salę gimnastyczną, gdzie zastępy budowały mosty. Ostatnim z wyzwań był udział w popularnej zabawie, w trakcie której tworzony jest żywy węzeł gordyjski, a zadaniem całej drużyny jest go rozplątać.

Obrzędowość zastępów

Zastępy i ich zastępowi

Na kolejnej zbiórce, po tym jak członkowie zastępu już zostali zintegrowani, przyszedł czas na obmyślenie nazw oraz logotypów. Było wiele śmiechu i trudnych decyzji, lecz w ostateczności przedstawiono następujące nazwy: Orlęta (SH), Czarne Cienie (SH), Czarne Róże, Ignis, Poszukiwaczki Przygód oraz Trzy Kropki. Kolejnym krokiem było zaprezentowanie okrzyków oraz jedna z najtrudniejszych części, czyli podział funkcji wewnątrz zastępów.

Ten dzień był również wyjątkowy dla dwójki Niedźwiedzi – Weroniki i Zuzanny, które otrzymały swoje chusty drużyny.

Obrzędowość zastępów
Obrzędowość zastępów
Obrzędowość zastępów