O szczepie słów kilka

Rozpoczął się nowy rok kalendarzowy, a wraz z nim na nowo rozpoczęto organizację zbiórek w szczepie. Obecnie Chwaty posiadają pięć jednostek, z czego trzy w ciągu wychowawczym, jeden krąg instruktorski oraz jeden klub specjalnościowy. Przy ok. 80 członkach i przedziale wiekowym od 6 do prawie 40 lat nie jest łatwo najmłodszym chwatom rozpoznać poszczególne osoby. Miniona zbiórka miała na celu zmienić ten stan rzeczy.

O szczepie słów kilka

Jesteśmy rodziną

Pierwszą tegoroczną zbiórkę gromady rozpoczęto od zaznajomienia zuchów ze słowem Szczep. Większości młodych szopów słowo kojarzyło się ze szczepionką i szczepieniem ze względu na pisownię i brzmienie słowa. Co akurat idealnie wpisuje się w harcerską akcję sprzed kilku lat mającą na celu zaSZCZEPienie się, czyli dążenie do założenia szczepów. Inne skojarzenia zuchów oscylowały wokół indian, bakterii oraz Szczepana.

Po omówieniu znaczenia słowa zuchy przeszły do krótkiej charakterystyki poszczególnych jednostek, od symbolu, poprzez wiek i nazwę związkową członków, po specyfikę pracy w każdej z nich. Początek był bardzo prosty. Zuchy wiedzą, że są zuchami i najmłodszymi członkami ZHP. Wiedziały również kto jest ich symbolem w gromadzie, a także co najczęściej robią na zbiórkach. Ta część została podsumowana właśnie zabawą, którą szopy kończył miniony rok, czyli zbijakiem.

Przy kolejnych jednostkach było już trochę trudniej. Niemniej zuchy wiedziały, że ich starsi koledzy to harcerze, a ich symbolem jest niedźwiedź. Trudniej było już przy starszych członkach, czyli wędrownikach oraz ich diable tasmańskim. Nie zabrakło informacji o Harcerskim Klubie Gier Gildia, gdzie poza wspólnym spędzaniem czasu przy planszy członkowie szczepu mogą rozwijać się w specjalności technicznej, a także Kręgu Instruktorskim, gdzie działają najstarsi członkowie Chwatów.

O szczepie słów kilka

Wywiad z tajemniczym gościem

Zanim na zbiórce pojawił się zapowiedziany, tajemniczy gość zuchy otrzymały zdjęcia kadry poszczególnych jednostek z poleceniem przyporządkowania ich do wyrysowanej struktury szczepu. Jak można było się spodziewać najłatwiej poszło z przyporządkowaniem drużynowego i przybocznego gromady, a także przybocznych 3 JDH Wyż. Zuchy z automatu większość starszej kadry chciała przypisać do kręgu instruktorskiego, co nie mijało się z prawdą. Po kilku podpowiedziach każda z fotografii trafiła na swoje miejsce, a do sali wszedł gość.

Były komendant szczepu, jeden z założycieli wędrownictwa w Jaworznie a obecnie Przewodniczący Kręgu Instruktorskiego Skrzat. Notabene jeden z obecnie najstarszych członków szczepu, co zdziwiło część zuchów, że starszy nawet od drużynowego gromady. Nic dziwnego, że pierwszym pytaniem jakie padło do Druha Adama było związane z wiekiem. Kolejne pytania oscylowały już wokół tego, czym zajmuje się krąg instruktorski, a także o specjalność, w jakiej działa patrol kręgu. Druh Adam przeprowadził również jedną z zabaw – idzie zuch, która bardzo przypadła do gustu członkom gromady.

Już jutro, tj. we wtorek 15 stycznia rozpocznie się nowy cykl sprawnościowy. Tym razem członkowie gromady będą zgłębiać tajniki świata fizyki, od ciekawostek na temat powietrza i barw, po tajniki elektryczności i magnetyzmu. Rozpoczynamy spotkania z profesorem Protonem!

O szczepie słów kilka
O szczepie słów kilka
O szczepie słów kilka