Nui Huhu Wikiwiki. Walcz o szczyt z grą Totem

Wow, ta gra jest naprawdę śliczna! – Takie właśnie było moje pierwsze wrażenie, kiedy zobaczyłem zdjęcia jednej z najnowszych gier Wydawnictwa Nasza Księgarnia autorstwa Keitha Meyersa. Nie inaczej było, w chwili gdy jeden z egzemplarzy dotarł do Harcerskiego Klubu Gier Gildia. Wyraziste kolory i pięknie wykonane elementy przy porządnej dawce humoru zapewniającej graczom oryginalne hawajskie słowa wyryte na każdym klocku. Gra Totem zachwyca, ale czy potrafi wciągnąć? Przekonaj się sam nie dając się zepchnąć ze szczytu i walcząc o punkty na hawajskiej wyspie.

Huhu Nui Wikiwiki. Walcz o szczyt z grą Totem


Spadaj na sam dół

Rozgrywkę rozpoczynamy od rozdzielenia kart ruchu każdemu graczowi. To właśnie dzięki nim będziemy mogli przemieszczać elementy totemu po specjalnie przygotowanym torze. Wśród nich znajdziemy standardowe: 1, 2 lub 3 wyżej, ale także możliwość przesunięcia klocka dwie pozycje niżej, zepchnięcie na sam dół oraz usunięcie ostatniego elementu z rozgrywki. Rozplanowanie działań umiejętnie psuje losowe oddanie jednej z kart przed rozpoczęciem gry – jednak nie może to być karta „usuń”.

Kolejny krok to przygotowanie toru z elementami, które pogrupowane według symboli widniejących na odwrocie ustawiamy w losowej kolejności. Do pełni szczęścia brakuje jedynie karty celu, która informuje nas o punktach za ułożenie danego fragmentu totemu na 1, 2 lub 3 miejscu. Tutaj warto zwrócić uwagę, że mamy ciekawy wybór, ponieważ jeden element ułożony na pierwszym miejscy daje nam 9 punktów, inny daje 5 punktów, jeśli uda nam się go ustawić na 1 lub 2 pozycji, a trzeci element zawsze da nam 2 punkty niezależnie od miejsca na podium. Dzięki temu maksymalnie na turę można zdobyć 16 punktów, ale jest to niesamowicie trudne, ponieważ każdy gracz będzie starał się ulokować elementy według swojej karty celu.

Sama gra trwa 3 lub 4 rundy, w zależności od ilości biorących udział w rozgrywce graczy. Każda z rund kończy się albo po wykorzystaniu wszystkich kart ruchu, albo w momencie gdy na torze pozostaną tylko trzy elementy totemu. Wystarczy teraz podliczyć punkty i wznowić rozgrywkę. Przed każdą rundą układamy od nowa elementy totemu, dobieramy nową kartę celu i odrzucamy losową kartę ruchu. Proste? Banalnie proste, co pozwala na szybką radość z rozgrywki, bez zbędnego studiowania obszernej instrukcji.

Huhu Nui Wikiwiki. Walcz o szczyt z grą Totem


Różne warianty

Jeśli w którymś momencie rozgrywka zacznie się troszkę nudzić można wykorzystać zaproponowane przez autora dodatkowe warianty gry. Pierwszy z nich pozwala każdemu z graczy na zgarnięcie gwarantowanych 5 punktów. Wystarczy, że w dowolnym momencie gry układ trzech pierwszych elementów odpowiada jego karcie celu. W efekcie gracz przesuwa swój pionek na torze punktacji, ale nie może już wziąć udziału w obecnie rozgrywanej rundzie. Opcja „wróbla w garści” jest oczywiście dobrowolna.

Drugi proponowany wariant pozwala raz na rundę wykorzystać dwukrotnie jedną kartę, czyli np. wybierając 2 WYŻEJ gracz wykonuje tę opcję albo dla jednego elementu – w efekcie 4 WYŻEJ – albo dla dwóch różnych elementów. Tyle, jeżeli chodzi o urozmaicenie rozgrywki.

Wrażenia z pierwszych potyczek? Samo tłumaczenie zasad rzeczywiście przebiegło w ekspresowym tempie, a emocje podczas walki o podium rosły z każdą kolejną zagraną kartą. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, aby wszystkie punktowane elementy totemu niepostrzeżenie zostały usunięte z rozgrywki – czego byłem już osobiście świadkiem. Niemniej gra jest lekka i przyjemna, zachwyca też kolorystyką i szybkim przygotowaniem rozgrywki. A obecne w niej zabawnie brzmiące hawajskie słowa wzmacniają radość z gry w gronie znajomych. Dodatkowo tytuł posta Nui Huhu Wikiwiki oznaczający „duży, zły, szybki” – przywołał skojarzenie z filmowym dzikim zachodem.

Na koniec kilka drobnych informacji: rozgrywka dla 2-4 osób trwa ok. 25 minut i jest przeznaczona dla dzieci od 6 roku życia. Za własny egzemplarz trzeba zapłacić przeważnie 55 zł co jest zadowalającą ceną jak na grę z kategorii „pędzących żółwi” i pięknie wykonanymi elementami. Ja za powyższy egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia, która dołożyła go do Pakietu Noworocznego.

Huhu Nui Wikiwiki. Walcz o szczyt z grą Totem
Huhu Nui Wikiwiki. Walcz o szczyt z grą Totem