Niedźwiedzie w bandażach

W życiu codziennym często jesteśmy narażeni na drobne urazy. Otarcia, skaleczenia czy skręcenia stawu skokowego to tylko jedne z nielicznych obrażeń, które mogą przytrafić się nam nawet we własnym domu. O tym jak sobie z nimi radzić uczyli się członkowie 3 JDH Wyż w ramach kolejnych zbiórek z cyklu samarytańskiego.


Proca i czepek

Bandażowanie to bardzo ważny proces, ponieważ nieszczelny i za luźny opatrunek podnosi ryzyko krwawienia i zakażenia rany. Bandażowanie posiada wiele funkcji. Jedną z ważniejszych jest przytrzymanie opatrunku i odseparowanie rany od środowiska zewnętrznego. Służy do uszczelnienia, ocieplenia i przytrzymania kompresu. Ponadto pozwala na unieruchomienie i wzmocnienie powłok. Prawidłowe bandażowanie jest nie lada wyzwaniem, bo istnieje kilka sposobów zakładania bandażu. Podczas ostatniej marcowej zbiórki drużyny harcerze wspólnie w zastępach poznawali tajniki przygotowywania kilku rodzajów opatrunków.

Pierwszymi, jakie ćwiczyły Niedźwiedzie były opatrunki lub tzw. obwoje procowe służące do przytrzymywania opatrunku nosa lub brody. Z bandaża szerokości 6-8 cm odcina się kawałek długości 80-100 cm. Końcówki rozcina się, zostawiając w środku mały prostokąt, którym przytrzymuje się opatrunek brody (nosa). Końcówki dolne kieruje się ku górze i wiąże na ciemieniu lub karku – w zależności od miejsca urazu.

Co zrobić w przypadku skręcenia stawu skokowego? Po krótkiej dyskusji na forum drużyny i przedstawieniu domowych sposobów na zmniejszanie obrzęku zastępy przystąpiły do ćwiczenia tzw. obwoju żółwiowego zstępującego na stawie skokowym.


Niedźwiedzie w bandażach

Największym problemem okazała się rana głowy. W momencie, gdy opatrzenia wymaga mózgoczaszka – co w domowym zaciszu może zdarzyć się dosyć często – z pomocą przychodzi tzw. czepiec Hipokratesa. Czepiec pozwala na przytrzymanie opatrunku i zatamowanie krwawienia rany głowy. W praktyce klinicznej czepiec Hipokratesa jest coraz rzadziej praktykowany na rzecz samonośnych siatek i chust uciskowych. W przypadku udzielania pierwszej pomocy bandażowy czepiec Hipokratesa może znacznie poprawić stan zdrowia pacjenta.

Skóra głowy ma grubszą strukturę i większą wytrzymałość na zranienia niż inne części ciała, a dodatkowo jej powierzchnia chroniona jest przez włosy. Skóra głowy jest mocno ukrwiona, a rany głowy krwawią obficie, dlatego bandażowanie czepca Hipokratesa należy wykonać starannie, dla zminimalizowania krwawienia, ograniczenia wnikania czynników chorobotwórczych do organizmu i niedopuszczenia do infekcji rany.

Na zakończenie zbiórki uczestnicy przeanalizowali podjęte przez siebie działania opowiadając o ewentualnych trudnościach, które rozwiązano stopniowo z pomocą innych członków zastępu i kadry.