Niedźwiedzie w Kraju Kwitnącej Wiśni

W trakcie drugiej w tym miesiącu zbiórki, 11 października, Niedźwiedzie z Wyżu wybrały się na daleki wschód do Kraju Kwitnącej Wiśni. Od najszybszego pociągu na świecie zwanego pociskiem, po niespotykane nigdzie indziej washlety – Japończycy już od dawna potrafią zadziwić cały świat.


Legendy i terażniejszość

Zbiórkę rozpoczęto od przedstawienia fragmentu legendy o stworzeniu japońskich wysp, a wszystko za sprawą Idzanagi i Idzanami – pary demiurgów. Pewnego razu stanowszy na Pływającym Moście Niebios Idzanagi zanurzył włócznię w głębinach oceanu, a po jej wyjęciu kapiące krople utworzyły wyspy. Obecnie Japonia składa się z czterech głównych wysp i przeszło 6 tys. pomniejszych. Członkowie drużyny zapoznali się z nazwami głównych wysp oraz regionami, na które zostały podzielone.

Przed dalszą podróżą Kadra Szczepu zaprosiła harcerzy do nauki kilku podstawowych zwrotów w języku japońskim, jak i wytłumaczyła zawiłości związane z istnieniem czterech różnych rodzajów pisma. Niedźwiedzie nauczyli się m.in. jak brzmi powitanie i pożegnanie, a także jak powiedzieć smacznego.


Co warto zobaczyć?

Japończycy są dość specyficznym narodem, który jako jedyny odczuł skutki zrzutu bomby atomowej, ale i jest jednym z najszybciej rozwijających się technologicznie nacji. Samo istnienie washletów, czyli specyficznych toalet potrafiących m.in. podgrzać i podnieść deskę, czy szybko rozwijającej się gałęzi robotyki jasno wskazuje na pogoń za nowinkami technologicznymi. Również na porządku dziennym jest możliwość spotkania automatów do sprzedaży praktycznie wszystkiego, a pomimo to japończycy są bardzo związani ze swoją przeszłością i potrafią połączyć oba te światy.

Do miejsc wartych zobaczenia należy niewątpliwie Góra Fuji będąca czynnym wulkanem, a także stolica Japonii – Tokio, przejście przez skrzyżowanie mające przepustowość do 2 tys. przechodniów, odwiedzenie Akihabary, czyli mekki Otaku czy odwiedzenie dawnej stolicy – Kioto, a także skorzystanie z gorących źródeł i łaźni publicznych. W razie kłopotów z wejściem do metra lub pociągu zawsze można skorzystać z pomocy specjalnie zatrudnionych pracowników komunikacji, których zadaniem jest dopchniecie pasażerów.


Nie tylko słowa

Poruszając temat Japonii nie można było pominąć harcerskiego aspektu podróży. Kadra Szczepu przedstawiła informacje odnośnie działających na terenach kraju organizacji skautowych, zademonstrowała zdjęcia z japońskimi skautami i nauczyła japońskiego odpowiednika słowa „czuwaj”.

W trakcie zbiórki członkowie drużyny mogli również zapoznać się ze sztuką japońską w postaci origami i w efekcie zrobić swojego własnego „pieseła”, czyli psa japońskiej rasy Shiba. Dodatkowo pod koniec zastępy wzięły udział we współzawodnictwie polegającym na jak najszybszym przeniesieniu chrupek za pomocą pałeczek do sushi.