Najwyższa pora wcisnąć gaz do dechy

Na polskim rynku gier planszowych zawsze było bardzo ciężko o dobrą grę wyścigową z przemyślaną mechaniką. Najczęściej na półkach można było znaleźć tytuły z zasadami w stylu „węży i drabinek”, co nie zachęcało coraz bardziej wymagających graczy do sięgania po tę tematykę. Ten rok, za sprawą pojawienia się Rallyman GT, poznańskiego wydawnictwa Czacha Games, zmienił jednak stan rzeczy.

The Fast and The Czacha Games

Rallyman GT autorstwa Jeana-Christophe’a Bouviera to współczesna wersja klasycznej gry Rallyman z dopracowanymi zasadami i nowymi ilustracjami Loïc Muzy wydana na polskim rynku w ubiegłym miesiącu. Gra składa się m.in. z 32 dwustronnych sześciokątnych kafelków, za pomocą których należy zbudować tor. Gracze mogą posłużyć się jednym z 8 gotowych torów lub dać się ponieść fantazji i stworzyć swoją własną planszę do gry. Po wybraniu jednego z sześciu modeli samochodów pozostaje już tylko wcisnąć gaz do dechy.


„Rallyman GT jest prosta w tłumaczeniu zasad oraz szybka i emocjonująca w momentach, kiedy wyjdzie naprawdę trudny manewr przy zakrętach lub wymijaniu przeciwnika.”


Główną mechaniką w grze jest roll and move, czyli rzuć kośćmi i rusz się. W grze występują 3 rodzaje kości: czarne z poszczególnymi biegami, białe przedłużające jazdę na danym biegu i czerwone odpowiedzialne za hamowanie. Po ułożeniu kości na torze, czyli zaplanowaniu jazdy w tej turze, pozostaje już tylko rozpocząć wyścig. Gracz za każdym razem decydował, czy wciśnie gaz do dechy i rzuci wszystkimi kośćmi naraz, czy rzucając pojedynczo, zachowa większą ostrożność. Jest to o tyle ważne, ponieważ na kościach występują znaki ostrzegawcze, których odpowiednia ilość (uzależniona od rodzaju opon i warunków atmosferycznych) powoduje utratę kontroli nad pojazdem. Gra kończy się po przekroczeniu linii mety, po wcześniejszym ustaleniu przez graczy liczby okrążeń, co wpływa na długość gry.

Zarówno zasady, jak i przygotowanie rozgrywki są proste i nie stanowią większego problemu już dla graczy w wieku 9-10 lat, pomimo pudełkowego 14+. Wystarczy początkowa pomoc starszej osoby. Sama gra jest przeznaczona dla od 1 do 6 osób, a czas trwania rozgrywki uzależniony jest od ułożonego toru.

Co oprócz Rallyman GT?

Obecnie na rynku ciężko o lepszą grę wyścigową, a już niedługo ten sam wydawca wprowadzi na półki sklepowe kolejne wydanie pt. Rallyman DIRT, czyli coś dla fanów klasycznej gry komputerowej Colin McRae Rally.

Podstawową wersję gry Rallyman GT można rozszerzyć o kilka dodatków: nowe modele samochodów GT4 oraz GT5, World Tour czyli 12 nowych kafli z 10 nowymi torami inspirowanymi słynnymi trasami z całego świata, tryb kampanii w Mistrzostwach czy Wyścigi Drużynowe rozszerzające rozgrywkę do 12 graczy.

Okiem Gildii


Rallyman GT już na start urzekła mnie kreską na okładce. Muszę przyznać, że zanim zobaczyłem na czym polega sama rozgrywka, to widząc jedynie zdjęcia chciałem szybko rozpocząć wyścig. Wiadomo, że nie zawsze strona wizualna idzie w parze z grywalnością – mowa tu o jednej „lodówkowej grze”, do której po 3 rozgrywkach nie chciałem już siadać ponownie – nie ten target. Tym razem nie zawiodłem się. Rallyman GT jest prosta w tłumaczeniu zasad oraz szybka i emocjonująca w momentach, kiedy wyjdzie naprawdę trudny manewr przy zakrętach lub wymijaniu przeciwnika – co prawda przez te właśnie manewry dwie pierwsze partie z żoną przegrałem. Dodatkowo bardzo podoba mi się regrywalność tej gry. Mogę spokojnie ułożyć tor według propozycji wydawcy lub dać ponieść się fantazji. Ostatnim elementem, który dodatkowo mnie urzekł, to różne kształty modeli plastikowych samochodów – niby mała rzecz a cieszy.

Co do samej gry, to warto wspomnieć, że jest pierwszą w wydawnictwie Czacha Games grą wspieraną w Kampanii Przedsprzedażowej, czyli coś co połączyło finansowanie społecznościowe z przedsprzedażą. W efekcie już na start każdy miał pewność, że gra i 5 dodatków zostanie wydanych na 100% i można było skupić się na ufundowaniu celów dodatkowych. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do strony wydawcy, gdzie obecnie można kupić podstawkę i dodatki w promocyjnych cenach.


phm. Radosław Kałuża HR
Przewodniczący HKG GildiaMateriał ukazał się w bezpłatnym tygodniku społeczno-kulturalnym
PULS JAWORZNA Nr 4 z dnia 11 lutego 2021 roku.