Mały Powstaniec na rozpoczęcie roku

Powstanie Warszawskie do dziś pozostaje największą akcją militarną Armii Krajowej przeciwko hitlerowskim Niemcom w okupowanej Warszawie. Ponieważ rozpoczęcie akcji „Burza” przypada na 1 sierpnia, czyli okres wakacyjny dla członków gromady, kadra Szopów postanowiła tą tematyką rozpocząć nowy rok harcerski, mając na uwadze czas trwania PW do 3 października. Dało to możliwość rozpoczęcia realizacji cyklu sprawnościowego „Mały Powstaniec” i wytłumaczenia zuchom, dlaczego tak w ogóle ludzie spotykają się 1 sierpnia o godzinie 17.00.


Kilka słów o Powstaniu

Pierwszą zbiórkę w nowym roku rozpoczęła gawęda Drużynowego na temat Powstania Warszawskiego. Druh Radosław Kałuża starał się przekazać swoim zuchom kilka najważniejszych szczegółów, m.in. daty rozpoczęcia i zakończenia powstania, a także objaśniał nazwy „Radosław”, „Burza” czy „Zawiszak”. Nie mogło się również obejść bez opowiedzenia czym były „Szare Szeregi”.

Gawędę zakończyła zabawa w węzeł i nauka piosenki „Pałacyk Michla”, w trakcie której kadra wytłumaczyła Szopom znaczenie kilku dziwnie brzmiących wyrazów, takich jak „vis”, „szafa” i „morowa”.


Znak Polski Walczącej

Druga część zbiórka poświęcona była Znakowi Polski Walczącej, zanim jednak to nastąpiło Drużynowy sprawdził z czym zuchom kojarzą się poszczególne elementy, zanim wyrysował Znak w całości. Potem zorganizowano konkurs plastyczny na zaprojektowanie znaku zagrzewającego do walki lub przywołującego pozytywne skojarzenia. Po kilkunastu minutach w sali można było podziwiać dwadzieścia cztery różne symbole, od ognia i czołgów, po serca i wizerunki rodzin.

Zanim Drużynowy wytłumaczył dlaczego taki konkurs został ogłoszony, zuchy same mogły zagłosować na najciekawsze dzieła poprzez przyznanie jednego i dwóch punktów w formie białych oraz czarnych znaczników. Ostatecznie wygrała praca Alicji Bogusz, która otrzymała w nagrodę lornetkę – serdecznie gratulujemy.

Po ogłoszeniu wyników zuchy dowiedziały się, że również poprzez konkurs został wybrany Znak Polski Walczącej. Głównymi wymogami jury było wówczas odpowiednie skojarzenie i łatwość wykonania, tak aby w szybki sposób można było wymalować symbol na murach.


Przed zakończeniem zbiórki zuchy raz jeszcze zaśpiewały piosenkę oraz zabawiły się w podchody.