Jakim jesteś liderem?

Lider, czyli osoba stojąca na czele grupy, która charakteryzuje się m.in. dużym autorytetem i doskonałą zdolnością kontaktu z ludźmi. Ale czy lidera charakteryzuje jeden typ działania? Członkowie 19 JDSH „Grom” na piątkowej zbiórce, 24 lutego, zapoznali się i wcielili w różne typy liderów.

Kto to jest lider?

W pierwszej części zbiórki członkowie drużyny zostali podzieleni na dwie ekipy, w których mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie: Kto to jest lider i co go charakteryzuje? Odpowiedzi należało zapisać na przygotowanych kartkach. Wśród odpowiedzi znalazły się takie określenia jak: najważniejsza osoba w grupie, ktoś bardzo dobry w czymś co robi czy ktoś kto jest dobrym mówcą. Według członków drużyny lidera charakteryzuje również medal, korona, opaska na oku i zielona chusta 🙂

Jakim jesteś liderem?
Jakim jesteś liderem?

Jakim typem lidera jesteś?

Podczas drugiej części zbiórki ekipy starały się wykonać lądowisko dla surowego jajka, wykorzystując do tego słomki i taśmę klejącą. Dodatkowym utrudnieniem było wcielenie się przez każdego członka grupy w inny typ lidera. Wśród dostępnych typów można było wyróżnić lidera starającego się podporządkować sobie całą grupę, lidera zapewniającego zadania, tak aby każdy czuł się potrzebny, lidera podejmującego decyzje demokratycznie, lidera podejmującego decyzje sprawnie i bez dywagacji, czy lidera, który umiejętnie dobiera osoby do poszczególnych zadań, tak aby potencjał jednostek przełożył się na sukces grupy.

Po 15 minutach nadszedł czas na przetestowanie lądowisk, po którym grupy próbowały odgadnąć jakimi typami liderów byli poszczególni członkowie, a także czy udało im się dobrze odegrać wylosowane role. W obu grupach jajka przetrwały lądowanie. W podsumowaniu zadania harcerze uzgodnili, że najlepszym typem lidera jest taki, który dba o pozostałych członków, podejmuje demokratyczne decyzje, ale niekiedy potrafi skutecznie zdyscyplinować swoją grupę.

Zbiórka zakończyła się kręgiem, w którym każdy z członków po wykrzesaniu iskry opowiedział o liderze ze swojego, nie koniecznie harcerskiego, środowiska.

Jakim jesteś liderem?
Jakim jesteś liderem?