Historia Polski w wersji karcianej

W piątek, 15 czerwca, Harcerski Klub Gier „Gildia” przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 6 w Jaworznie oraz wsparciu Wydawnictwa Rebel zorganizował w siedzibie klubu „Turniej Gier Timeline: Polska”. O nagrody rywalizowało 25 uczniów klas 4-7 szkoły podstawowej, którzy rozegrali potyczki w trakcie trwania zajęć szkolnych. Spośród wszystkich uczestników nagrodzono dwoje uczniów, którzy przechodząc przez eliminacje w swoich kategoriach wiekowych zajęli pierwsze miejsca na podium.

Historia Polski w wersji karcianej

Planszówki pomocą w nauce

Nie od dziś jednym z większych utrapień na lekcjach historii jest zapamiętanie dat z najważniejszymi wydarzeniami. To właśnie główny temat wykorzystanej do organizacji turnieju gry karcianej „Timeline:Polska”. Od utworzenia Bursztynowego Szlaku, poprzez wynalezienie spinacza, po wysłanie w przestrzeń kosmiczną pierwszego polskiego satelity naukowego „Lem” – młodzi historycy starali się uporządkować chronologicznie wydarzeniami z historii Polski.

Pierwsze rozgrywki rozpoczęły się na drugiej godzinie lekcyjnej w siedzibie klubu. Podzieleni na czteroosobowe ekipy uczniowie klas 4-5 mogli na początku rozegrać po jednej partii wprowadzającej w reguły gry. Chwilę później nastąpiło losowanie osób rozpoczynających pierwszy etap turnieju. Przed końcem godziny lekcyjnej znani już byli finaliści.

Podczas trzeciej godziny lekcyjnej zmierzyli się uczniowie klas 6-7. Wszyscy zakwalifikowani gracze spotkali się ponownie na piątej godzinie, aby rozegrać potyczki finałowe. Spośród obu grup wiekowych wyłoniono po trzy osoby, które zostały nagrodzone grami planszowymi i upominkami. Dodatkowo każdy z uczestników otrzymał dyplom i drobny upominek.


Wypowiedź

Cieszy nas fakt, że młodzi ludzie potrafią i chcą spędzić dłuższą chwilę z grami planszowymi czy karciankami. Tak jak i gry komputerowe, tak planszówki pomagają w rozwoju i nabyciu konkretnych umiejętności, a w tym przypadku mowa o przyswojeniu sobie elementarnej wiedzy z historii naszego kraju. – mówi phm. Radosław Kałuża HR, przewodniczący HKG Gildia. – Dużym wsparciem w organizacji turnieju było zaangażowanie Wydawnictwa Rebel, od którego otrzymaliśmy zarówno gry turniejowe, jak i nagrody dla najlepszych graczy, za co pragnę podziękować w imieniu klubu. – dodaje Przewodniczący Gildi.


Turniej został zorganizowany w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz 100-lecia utworzenia Związku Harcerstwa Polskiego. O samej grze pisaliśmy już na łamach portalu, więc wszystkich chętnych zapraszamy tutaj: Recenzja Timeline: Polska

Historia Polski w wersji karcianej
Historia Polski w wersji karcianej
Historia Polski w wersji karcianej