Gwiazdy rocka w gromadzie

Dwie ostatnie zbiórki najmłodszych członków szczepu były jednymi z głośniejszych w obecnym roku harcerskim, a wszystko za sprawą nowych talentów rockowych. Zuchy z 13 GJGZ w ramach realizacji cyklu sprawnościowego artysty chwyciły za wiosła dostarczone przez kadrę i dały upust swoim muzycznym talentom. Na szczęście na zbiórce nie było miernika decybeli.


Muzyka duszy

Pierwszą z dwóch muzycznych zbiórek, która odbyła się 5 marca, kadra rozpoczęła od wprowadzenia kolejnej muzy z greckiej mitologii. Po Terpsychorze odpowiedzialnej za taniec, której patronat pozwolił zuchom zając drugie miejsce w przeglądzie tańca na Balu Karnawałowym przyszedł czas na Polihymnię – muzę pieśni. W pierwszej kolejności zuchy opowiadały jakiej muzyki słuchają, jakich wykonawców lubią i które piosenki najlepiej pamiętają. Po wstępie przyszedł czas na kolejny krok w świat muzyki.

Nauka śpiewu nie jest łatwa i nie zawsze przyniesie zakładane efekty. Najważniejsze jest jednak mieć na tyle odwagi, by przed publicznością postarać się jak najlepiej wykonać swoje zadanie. W tym właśnie aspekcie młodym artystom miało pomóc ćwiczenie oddechu. Zadaniem zuchów było jak najdłuższe utrzymanie przy ścianie kartki papieru polegając jedynie na wydychanym z płuc powietrzu. Po kilku próbach kadra zorganizowała szybki konkurs w systemie pucharowym. Serdecznie gratulujemy zuchowi Adamowi zajęcia pierwszego miejsca!

W dalszej części zbiórki Szopy rozpoczęły naukę piosenki Zuch Sobieradek, którą na początku zaśpiewały przy akompaniamencie gitary klasycznej. Druh Drużynowy wytłumaczył następnie jak dźwięk wydobywa się z takiego instrumentu i z jakich części składa się ten typ gitary. Było to wprowadzenie do porównania kolejnego typu gitary, jaki miały na zbiórce poznać zuchy – gitary elektrycznej. Zaciekawienie wzrosło nieporównywalnie wraz z pierwszymi dźwiękami przesterowanego brzmienia.


Sobieradek z wykopem

Epiphone Les Paul II Ultra podłączony do niewielkiego wzmacniacza Roland Micro Cube wypełnił całą salę swoim brzmieniem. Po krótkiej demonstracji Druh Radek opowiedział czym różnią się od siebie gitara klasyczna od elektrycznej, a także o powstawaniu dźwięku za sprawą wibracji strun w polu magnetycznym przetworników. Od czystego brzmienia po przesterowane z nałożonymi pogłosami i innymi efektami modulującymi dźwięk – zuchy wsłuchiwały się w wycie les paula. Potem wspólnie odśpiewano Zucha Sobieradka, lecz tym razem w wersji rockowej, co wzbudziło duży entuzjazm wśród części gromady.

Przed końcem zbiórki każdy z obecnych zuchów miał możliwość poczuć się jak gitarzysta zespołu rockowego i zagrać na przesterowanej gitarze. Od nieśmiałych dźwięków po mocne uderzenia – sala rozbrzmiała na całego. Informujemy, że żadne okno nie ucierpiało na wspomnianej zbiórce.

Zanim zuchy rozeszły się do domów, wspólnie w Kręgu Rady podjęto decyzję o udziale gromady w Festiwalu Kultury Zuchowej Wesołek, organizowanym przez Referat Zuchowy Chorągwi Śląskiej 23 marca w Katowicach. Pozostaje więc systematycznie ćwiczyć przed występem na scenie.