Gromada Wilcząt i Słoneczek

Minęło 105 lat od utworzenia pierwszej w Polsce żeńskiej gromady zuchowej Krasnoludki przez Olgę Małkowską, co zapoczątkowało w historii ZHP polski ruch zuchowy dziewcząt. Dopiero w 1917 roku, po opracowaniu nowego systemu wychowania najmłodszych członków ZHP i wydaniu książki Związek zuchów, czyli młodych harcerzy w 1918 roku nazwa Zuchy na stałe zagościła wśród polskich skautów. Pomimo kolejnych zmian na przestrzeni lat, największy wpływ na metodykę miała książka Aleksandra Kamińskiego Antek Cwaniak publikowana w odcinkach na łamach czasopisma harcerskiego Na Tropie. To właśnie tytułowy bohater powieści hm. Kamińskiego odwiedził członków 13 GJGZ Szczwane Szopy na ostatniej marcowej zbiórce, rozpoczynając tym samym nowy cykl sprawnościowy.


Próba Wilczków i Słoneczek

Metodyka zuchowa opiera się przede wszystkim na zabawie w kogoś lub w coś, pozwalając tym samym najmłodszym członkom organizacji na łatwiejsze i szybsze przyswojenie niezbędnych informacji. Nie inaczej było tym razem. Antek słysząc, jak zuchy rozprawiają na temat dawnych zabaw i gier postanowił wkroczyć i na nowo odbudować gromady Wilczków i Słoneczek. Zanim jednak chętne zuchy mogły zostać wcielone do nowych jednostek, musiały przejść szereg prób.

Każda z prób sprawdzała odwagę Szopów, a już na start każdy z członków gromady musiał wykazać się umiejętnością wykrzesania iskry za pomocą krzesiwa w próbie ognia. Po kilku minutach i fachowych poradach, wszystkie zuchy z radością obserwowały nagłe rozbłyski na końcu pręta. Druga próba, próba wody, miała również na celu przezwyciężenie nieznanego oraz umiejętności dokonywania wyborów. Za specjalną przesłoną na Szopy czekał statyw z sześcioma kolorowymi probówkami wypełnionymi płynem na bazie soku z brzozy.

Ostatnia próba, próba ziemi, była dla niektórych najbardziej wymagająca. Należało po omacku z wilgotnego piasku wygrzebać drobny upominek, uważając przy tym na czyhające wewnątrz żmije. Z radością donosimy, że wszystkie zuchy z powodzeniem przeszły próby i mogły zasilić szeregi Antka Cwaniaka.

Podczas zbiórki nie zabrakło również starych gier. Na pierwszy rzut poszła zabawa w klasy, która jak się okazało była znana przez niektórych członków gromady.

Zanim Szopy opuściły zbiórkę Antek Cwaniak zadecydował o jeszcze jednej ważnej dla wszystkich Wilczków i Słoneczek próbie – próbie dochowywania tajemnicy. Dlatego przez cały tydzień, aż do minionej zbiórki, członkowie gromady starali się utrzymać wszystkie próby w najgłębszej tajemnicy, czekając aż Wódz Zuchowy zwolni ich ze złożonej przysięgi.


Obietnica i gwiazdki

Ostatnia marcowa zbiórka była jedną z ważniejszych dla kilkorga członków gromady. Tego dnia czworo Szopów złożyło Obietnicę Zucha i otrzymało Znaczek Zucha. Starsi członkowie również mieli swoje wielkie chwile. Trzy zuchenki otrzymały pierwszą gwiazdkę zuchową i miano zucha ochoczego, natomiast zuchy ochocze Magdalena i Alicja z rąk Drużynowego otrzymały po drugiej gwiazdce i miana zuchów sprawnych. Wszystkim Szopom serdecznie gratulujemy!Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *