Festiwal Gier Planszowych Morigal w Klubie Wega

W miniony czwartek odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Festiwal Gier Planszowych Morigal. Tym razem na wspólnym graniu uczestnicy, w tym czworo członków Naszego Szczepu z „Szopów” i „Gromu”, spotkali się w Klubie Wega w Ciężkowicach.

Festiwal organizowany jest co miesiąc w innym Domu Kultury lub Klubie Osiedlowym w Jaworznie przez sklep Morigal.pl we współpracy z Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. W czwartek, 21 kwietnia każdy wielbiciel gier bez prądu mógł wziąć udział w kolejnym spotkaniu i wygrać atrakcyjne nagrody w zorganizowanych turniejach. Festiwal rozpoczął się o godz. 17:00 w Klubie Wega mieszczącym się w budynku OSP w Ciężkowicach i potrwał do godz. 19:00. W tym czasie Państwo Gaca przygotowali dla młodszych uczestników turnieje w gry „Pszczółki” (Wydawnictwo G3) i „Potwory do Szafy” (Wydawnictwo Granna), natomiast starsi gracze zmierzyli się w grze „Prezencik” (Wydawnictwa G3).

Gra „Pszczółki” przeznaczona dla dzieci (2-5) od 4 roku życia jest szybką (15-20 min.) i bardziej zaawansowaną grą typu memory. Gracze mają za zadanie zabrać ul z ukrywającą się w nim pszczołą kierując się obrazkiem na wylosowanej karcie. Grę wygrywa osoba, która zgromadzi przed sobą cztery ule. Dodatkowo ule można zabierać zarówno ze środka stołu jak i od innych graczy po prawidłowym odgadnięciu koloru ukrywającej się w nim pszczoły. Na zawodników czekają również karty specjalne, takie jak Ul i Miś. W pierwszy przypadku gracz zabiera ze środka jeden dowolny Ul bez podglądania jaki kolor pszczoły się w nim znajduje, w drugim musi oddać jeden ze swoich uli na środek stołu („uwielbiający miodek miś plądruje jeden z uli”).

Drugim z turniejowych tytułów była gra kooperacyjna typu memory – „Potwory do Szafy” przeznaczona dla jednego do sześciu graczy w wieku od 3 lat. Rozgrywka to jedynie 10 min. W tym czasie każdy z graczy stara się przegonić potwora za pomocą dopasowania konkretnej zabawki na kafelku wokół łóżka do jego karty. Jeżeli zawodnikowi się uda, to należy jeszcze zawołać „Potworze, wracaj do szafy!” i potwór znika, jeśli się nie uda, to specjalne 3 kafelki przedstawiające jednego z potworów zostają odwrócone (1 kafelek za jeden błąd) i pojawia się kolejny potwór. W przypadku pojawienia się czwartego potwora cała ekipa przegrywa.

Trzecim tytułem w turnieju był „Prezencik” – gra karciana dla 3 do 7 graczy w wieku powyżej 8 roku życia. Rozgrywka jest bardzo szybka, ponieważ trwa od 15 do 20 minut, natomiast zasady są bardzo łatwe. Gra składa się z 33 kart o numerach od 3 do 35 i plastikowych żetonów. Przed każdą rozgrywką odrzuca się losowo wybranych 9 kart, a każdy z graczy otrzymuje żetony (np. po 11 w przypadku gry 3-5 osobowej). Rozgrywka polega na dobieraniu kart i układaniu z nich ciągu liczb, tak aby pierwsza karta miała jak najniższą wartość. Jeżeli gracz nie chce dobrać danej karty odrzuca na nią jeden z żetonów. Wygrywa ta osoba, która zgromadziła jak najmniej punktów ujemnych (każda karta to punkt ujemny o wartości przypisanej karcie, natomiast żeton to punkt dodatni). Zliczane są tylko pierwsze karty w danym ciągu.

Do turnieju w ostatni tytuł przystąpiło troje członków z czego drugie miejsce zajął przewodniczący HKG „Gildia” phm. Radosław Kałuża, a czwarte miejsce przyboczny PJDSH „Grom” wyw. Bartłomiej Grybel. Serdecznie gratulujemy, a po więcej ciekawych gier zapraszamy do sklepu Morigal (TUTAJ). Zapraszamy również na kolejne spotkanie już 12 maja w Klubie Dobra (ul. Zagrody 2 – LINK).

Morigal w Klubie Wega