Dzień Myśli Braterskiej w Jaworznie

Za tydzień skauci z całego świata będą obchodzić 162. rocznicę urodzin gen. Roberta Baden-Powella – Naczelnego Skauta Świata i autora podręcznika „Scouting for Boys”, a także jego żony, młodszej o 32 lata, Naczelnej Skautki Świata Olave (również urodzonej 22 lutego). Ten właśnie dzień, Dzień Myśli Braterskiej, jest dla wszystkich harcerzy i skautów świętem przyjaźni i z tego względu zorganizowany przez II Pogodny Szczep Harcerski Tormenta biwak przybrał całkiem nową formę.


Biwak w Szczakowej

W drugi weekend lutego, tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych w woj. śląskim, instruktorzy z Tormenty przy współpracy z Komendą Hufca ZHP Jaworzno zorganizowali dwudniowy biwak w Zespole Szkół nr 3 w Szczakowej. Na zaproszenie odpowiedziało przeszło 50 rodzimych harcerzy, którzy sobotnie przedpołudnie rozpoczęli od gry terenowej. Innowacją podczas imprezy programowej było utworzenie siedmiu patroli zadaniowych ze wszystkich zgłoszonych uczestników, tak aby w miarę możliwości każdy patrol został wzbogacony o członka danej drużyny.

Wprowadzone rozwiązanie pozwoliło na lepszą integrację biorących udział w grze harcerzy i harcerek, a zaproponowane przez organizatorów zadania zaangażowały po równi wszystkich uczestników. Wśród wspomnianych zadań znalazło się m.in. przygotowanie lilijki na desce wykorzystując gwoździe i sznurek, udzielenie pierwszej pomocy i przerysowanie Krzyża Harcerskiego w lustrzanym odbiciu. Dodatkowo każda ekipa musiała spełnić podczas gry jeden dobry uczynek.


Gala i odznaczenia

Po obiedzie, około godziny 16:30 rozpoczęła się Gala z okazji Dnia Myśli Braterskiej, podczas której każda ze zgłoszonych jednostek zaprezentowała jedną piosenkę. Również nie biorące udział w biwaku jaworznickie drużyny i gromady miały możliwość uczestnictwa w gali wraz z występem przed zgromadzoną publicznością. Dodatkowo organizatorzy przygotowali serię pytań po każdej prezentacji. Decyzją Komendanta i Skarbnika Hufca wyróżniono nagrodami trzy występujące drużyny: 17 Próbna Drużyna Wodna Smuga Cienia, 16 Jaworznicka Drużyna Starszoharcerska Piorun oraz 3 Jaworznicka Drużyna Harcerska Wyż.

Podczas drugiej części gali zostały wręczone odznaczenia jaworznickim instruktorom. Z rąk Komendantki hm. Kingi Jędrzejek i Skarbnika hm. Pawła Dudy Odznakę Zasłużony dla Hufca Jaworzno odebrały pwd. Aleksandra Duda i pwd. Adrianna Śliwa, natomiast Instruktorską Odznakę Liść Dębu w stopniu srebrnym m.in. pwd. Magdalena Okrzesik HO i pwd. Marta Gaj. Wśród instruktorów odznaczonych drugim srebrnym liściem znalazł się drużynowy 13 GJGZ Szczwane Szopy phm. Radosław Kałuża HR.

Gala zakończyła się odśpiewaniem Piosenki Instruktorskiej i utworzeniem kręgu.


Sprawności harcerskie

Godziny nocne podczas biwaku sprzyjały zarówno wspólnym spędzeniu czasu na rozmowach i zabawach, jak i udziale śpiewaniu podczas koncertu życzeń czy rozgrywkom w gameROOMie zorganizowanym przez Harcerski Klub Gier Gildia. To właśnie w tym ostatnim miejscu odbył się również turniej w grę Polska, gola! wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Niedzielny poranek uczestnicy spędzili na porządkowaniu swoich miejsc noclegowych, uprzątnięciu w mieszanych ekipach wspólnych pomieszczeń a także udziale w apelu kończącym biwak. Przedtem jednak członkowie Wyżu wzięli udział w apelu drużyny, podczas którego z rąk Komendantki Szczepu odebrali sprawności harcerskie jednogwiazdkowe: Znawca Obrzędów i Zwyczajów Drużyny, Bi-Pi oraz dwugwiazdkową Lilia i Koniczyna – indywidualnie w zależności od zrealizowanych wymagań. Dodatkowo trzy zastępy z młodszymi członkami zamknęły pozytywnie realizację zadań zespołowych.