Drugi zjazd kursu zastępowych

W ostatni weekend minionego miesiąca, 27 i 28 maja, odbył się drugi zjazd Kursu Zastępowych „Bractwo Ognia”. Tym razem kursanci spotkali się w sobotni poranek za budynkiem Hufca ZHP Jaworzno, gdzie obozowali do niedzielnego popołudnia. Podczas drugiego zjazdu nie zabrakło obrzędowego ogniska, w trakcie którego druhna Nikola złożyła Przyrzeczenie Harcerskie.

Drugi zjazd kursu zastępowych

Pomysły na pracę z zastępem

Od sobotniego poranka pogoda dopisała kursantom, co pozwoliło na przeprowadzenie większości zajęć na świeżym powietrzu. Większość z bloku pierwszego dnia poświęcono pomocy w poszukiwaniu inspiracji do pracy zastępu, zaczynając od technik harcerskich, a kończąc na propozycjach programowych. Kursanci przypomnieli sobie z jakimi technikami można pracować w zastępie oraz samodzielnie rozstawili własne namioty, w których spędzili sobotnią noc. Kolejne zajęcia poświęcono na gry, pląsy i zabawy. Najpierw kadra kursu zaprezentowała kilka zabaw, a następnie każdy z kursantów miał za zadanie przeprowadzić jedną zabawę objaśniając wszystkie reguły. Po zabawach uczestnicy wraz z kadrą podzieleni na dwie ekipy rywalizowali ze sobą na znajomość okrzyków.

W kolejnym bloku kursowym zastępowi i podzastępowi zapoznali się z różnymi formami pracy w zastępie oraz dostępnymi propozycjami programowymi. Ukryci w lokalu hufca przed palącym słońcem mieli za zadanie rozpisać konspekt zbiórki w oparciu o wybrany temat z dostępnych propozycji.

Przy ognisku

Przed kolacją i obrzędowym ogniskiem uczestnicy kursu wzięli udział w zajęciach poświęconych stopniom i sprawnościom. Kursanci zapoznali się dokładniej z kartą na sprawność oraz kartami prób na stopnie odpowiednie do ich wieku, co pozwoliło każdemu z nich na rozpisanie próby i jej póżniejszą realizację.

Po kolacji i kilku minutach dla siebie, Komendantka Szczepu rozpoczęła obrzędowe ognisko, które rozpaliła kadra kursu. Wśród uczestników zostali wybrani strażnicy ognia, zadaniem których było dopilnowanie aby tego wieczora ogień nie zgasł.

Dla jednego z kursantów była to również jedna z najważniejszych chwil związanych z harcerstwem. W blasku ogniska Druhna Nikola złożyła Przyrzeczenie Harcerskie, które odebrała Komendantka Szczepu. Tym samym część obrzędowa została zakończona i rozpoczęto pieczenie chleba oraz smażenie kiełbasek. Całość potrwała do północy, kiedy to uczestnicy objęli warty nocne.

Poranna dyscyplina

Drugi dzień zjazdu rozpoczął się porządkami i śniadaniem, tak aby przed 9:00 przystąpić do ostatnich zajęć poświęconych musztrze. W trakcie zajęć zastępowi i podzastępowi zademonstrowali czego już nauczyli się w trakcie zbiórek drużyny oraz poznali kilka nowych komend. Każdy z uczestników przeprowadził również musztrę dla pozostałych kursantów i kadry kursu.

Biwakowy zjazd kursu zastępowych zakończył się złożeniem namiotów i zadbanie o porządek na terenie obozowiska. Do pozytywnego zaliczenia kursu uczestnikom pozostało już tylko przygotowanie i przeprowadzenie pokazowych zbiórek.

Drugi zjazd kursu zastępowych
Drugi zjazd kursu zastępowych
Drugi zjazd kursu zastępowych