Chwaty na Pikniku Lotniczym

Rok temu na Gródku odbył się Piknik Lotniczy, podczas którego mieszkańcy mogli wziąć udział w przygotowanych przez Krąg Instruktorski Skrzat warsztatach. W tamtym dniu każdy, kto odwiedził namiot Chwatów mógł zrobić swój własny latawiec, natomiast z zewnątrz można było obserwować wznoszący się balon na ogrzane powietrze. W tym roku członkowie szczepu przygotowali dwie atrakcje, w tym warsztaty, podczas których można było zrobić swoją własną „gumówkę”.


Chwaty na Aktywnych Dzielnicach

Piknik organizowany w ramach Aktywnych Dzielnic rozpoczął się o 16.00 w niedzielę, 15 września. Do tego czasu tuż obok stoisk wystawców można było zaobserwować wznoszący się namiot wojskowy z zawieszonymi banerami VI Szczepu Harcerskiego Chwaty. To w nim uczestnicy pikniku mogli odpocząć i sprawdzić się w przygotowanych przez członków HKG Gildia grach planszowych.

Po chwili na trzech stołach można było obserwować potyczki rodziców z dziećmi w grę 303.Bitwa o Anglię, której egzemplarze klub otrzymał od Instytutu Pamięci Narodowej. Niektóre zmagania zakończyły się szybkim zbombardowaniem Londynu, inne, po zażartej rywalizacji, prezentowały wyższość pilotów RAFu nad niemieckimi myśliwcami. Na ostatnim stole fani Gwiezdnych Wojen mogli się zmierzyć w grze figurkowej X-Wing 1.0, którą klub otrzymał od sklepu DragonEye.pl.


Warsztaty lotnicze

Obok NS’a rozstawiono namiot ze stanowiskiem modelarskim, na którym dzieci wraz z rodzicami mogli pod czujnym okiem członków Skrzata skonstruować swoją własną „gumówkę”. Samolot z napędem gumowym – bo o nim mowa, składał się z cienkiej listewki, skrzydeł zrobionych z dociętej i wyprofilowanej podkładki pod panele i śmigła. To właśnie śmigło jest „napędzane” za pomocą skręconej gumki, co bezpośrednio przełożyło się na nazwę podobnych modeli.

Instruktorzy szczepu pomagali rodzicom w docięciu i klejeniu elementów, a także wyjaśniali działanie mechanizmu, co w efekcie przełożyło się na kilka godzin wspólnego majsterkowania.


W imieniu Komendy Szczepu dziękujemy zaangażowanym ze Skrzata, Wyżu, Wichru i Gildii harcerkom oraz harcerzom za organizację i pomoc przy warsztatach.