Chwaty na Patriotycznym Lublińcu

W minioną sobotę, 21 września, harcerze starsi z 3 Jaworznickiej Drużyny Harcerskiej Wyż wzięli udział w zorganizowanej na terenie miasta Lublińca grze miejskiej „Śladami historii” oraz trzeciej edycji imprezy Patriotyczny Lubliniec zorganizowanej przez Hufiec ZHP Lubliniec przy współpracy z instytucjami miejskimi i szerokim gronem partnerów. We wspomnianej grze członkowie szczepu tworzący 3 Batalion Wydra zajęli 2 miejsce, natomiast 13 Dywizjon Ryś został nagrodzony za najciekawszą nazwę patrolu. Zapraszamy na krótką relację z przebiegu gry.


Rozpoczynamy grę!

Gra miejsca „Śladami Historii” była skupiona na zapoznaniu uczestników zarówno z kartami historii Powstania Warszawskiego, jak i Powstań Śląskich. Od godziny 10.00 do 15.00 siedemnaście patroli złożonych z 2 do 5 osób miały za zadanie wykonać przygotowane przez punktowych wyzwania. Dodatkowo oceniane były stroje i zaprojektowane przez uczestników proporce. W grze wzięło udział siedmiu członków 3 JDH Wyż wraz z dwoma członkami Komendy Szczepu w roli opiekunów. Atrakcji nie brakowało.

Chcieliśmy, aby nasi harcerze przynajmniej raz, dwa razy w roku harcerskim wzięli udział w imprezach programowych poza macierzystym hufcem i zobaczyli jak to wygląda u sąsiadów, a także poznali inne środowiska – komentuje phm. Agata Kałuża, Komendantka Szczepu. – Myślę, że dużą atrakcją już na samym początku był fakt przejazdu pociągiem z Katowic do Lublińca, natomiast miłą niespodzianką nocleg w Kokotku – dodaje Komendantka Szczepu.

Spośród zadań, które patrole musiały wykonać było m.in. pomoc rannemu powstańcowi, narysowanie plakatu propagującego krwiodawstwo, strzelnica ASG, przejęcie meldunku i dostarczenie go do Marszałka Piłsudskiego oraz potajemne wymalowanie trzech symboli Polski Walczącej. – Na jednym z punktów dwie osoby z zastępu musiały założyć wojskowe „opeki” wraz z maskami i wbiec do namiotu w poszukiwaniu kartek z zagadkami – wspomina phm. Radosław Kałuża, Skarbnik Szczepu. – Gra posiadała również dodatkowy punkt i kilka bonusowych zadań. Aby zdobyć więcej punktów zastęp musiał zaśpiewać na scenie w parku piosenkę i podesłać filmik do organizatorów. Można było również nagrać film zachęcający młodego człowieka do propagowania patriotyzmu oraz zrobić zdjęcie przy fontannie na rynku wyszukując o niej kilka informacji. Ciekawym pomysłem było odbicie jeńca z rąk okupanta – dodaje Druh Kałuża.


Patriotyczny Lubliniec

Gra kończyła się równo o godz. 15.00 we wszystkich punktach jednocześnie, co pozwoliło zastępom dotrzeć na rozpoczynający się przy ul. Targowej festyn – 3.edycja Patriotycznego Lublińca. Zarówno uczestnicy gry, jak i wszyscy mieszkańcy mieli okazję obejrzeć ciężki sprzęt wojskowy, asortyment wielu grup rekonstrukcyjnych oraz wysłuchać programu artystycznego. Była także okazja do zagrania w Mölkky i gry planszowe za sprawą Klubu Planszopernik, a także zapoznania się z wystawami historycznymi. Dodatkowo do godz. 15.00 na rynku można było oddać krew podczas akcji zorganizowanej przez Legion HDK.

Po programie artystycznym organizatorzy gry miejskiej ogłosili wyniki z porannych zmagań, w których drugie miejsce otrzymał patrol 3 Batalion Wydra w składzie: Jan Jankowski (szef patrolu), Małgorzata Grzesik, Oliwia Szynal i phm. Agata Kałuża HR (opiekun patrolu). Drugi z jaworznickich patroli, 13 Dywizjon Ryś w składzie: pion. Emilia Nowak (szef patroli), pion. Elżbieta Brajer, trop. Emilia Żmuda, Julia Ankier oraz phm. Radosław Kałuża HR (opiekun patrolu), otrzymali wyróżnienie za najciekawszą nazwę patrolu.

Dodatkowo podczas imprezy odbył się turniej gry Mölkky, w którym pierwsze miejsce zajęła trop. Emilia Żmuda, a także losowanie nagród wśród uczestników akcji krwiodawstwa „Niepodległą mamy we krwi” – tutaj szczęście dopisało Skarbnikowi Szczepu. Po zakończeniu imprezy żeńska część patroli wróciła na Kokotek, natomiast druhowie zostali pomóc przy demontażu i pakowaniu elementów festynu.


Powrót do Jaworzna

Sobotni wieczór członkowie szczepu spędzili przy ognisku oraz na planowaniu do późna przyszłorocznego udziału w wydarzeniu, natomiast już po godzinie 9.00 rano, przy pomocy instruktorów Hufca ZHP Lubliniec, Chwaty dotarły na dworzec PKP, skąd wyruszyli w drogę powrotną do Katowic i Jaworzna.

Ze swej strony chcielibyśmy podziękować zarówno za zaproszenie na niesamowitą imprezę, jak i możliwość ponownego odwiedzenia Kokotka – mówi Komendantka Szczepu. – Myślę, że naszym podopiecznym impreza bardzo przypadła do gustu i będą zainteresowani przyszłorocznym udziałem. Jeszcze raz dziękuję zarówno druhom Piotrowi i Błażejowi, jak i spotkanymi w Kokotku druhnie Oldze i druhowi Krzysztofowi za ciepłe przyjęcie i udany weekend – dodaje Druhna Agata.