Chwaty odwiedziły Stajnię u Michała

W sobotni poranek wędrownicy z naszego szczepu spotkali się w Stajni u Michała położonej na Górze Piasku, gdzie wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez przyboczną Wichru dh Alicję. Do zajęć dołączyli również harcerze starsi z Wyżu, którzy w tym czasie odbywali wędrówkę pod okiem Przewodniczącego KI Skrzat i przybocznego drużyny dh Jana.


Stajnia u Michała

Zajęcia pod okiem instruktorów jeździeckich na co dzień działających w stajni rozpoczęły się od kilku słów ostrzeżeń, co do sposobu i miejsca podchodzenia do konia. Zaraz po tym członkowie szczepu dostali do rąk szczątki do pielęgnacji. Odpowiednio poinstruowani mogli rozpocząć szczotkowanie trzech czekających koni.

Każdy z czteroosobowych, utworzonych na miejscu patroli był pod stałym i czujnym okiem instruktorów, którzy na bieżąco weryfikowali poczynania harcerzy. Najtrudniejsze okazało się czyszczenie tylnych kopyt ze względu na lekki opór wierzchowców. Po kilku próbach i to zadanie zostało wykonane w całości.


Znowu w siodle

Zanim Chwaty przeszły do drugiej części, druhna Alicja wyjaśniła z jakich elementów składa się siodło i ogłowie. Po takim wprowadzeniu każdy patrol miał za zadanie odpowiednio przygotować swojego czworonożnego przyjaciela do jazdy. Dzięki uprzejmości właściciela stajni i właścicieli poszczególnych wierzchowców członkowie szczepu mieli okazję zrobić kilka kółek na maneżu (ujeżdżalni otwartej), w trakcie których instruktorzy proponowali wykonanie niektórych ćwiczeń rozciągających.

Stajnia u Michała położona na Górze Piasku jest zarazem pensjonatem dla koni posiadającym ponad dwadzieścia boksów. Dla zainteresowanych istnieje możliwość wykupienia jazd pod okiem instruktora wraz z nauką podstaw. Po szczegóły odsyłamy na profil Stajni i kontaktu z właścicielem.


Specjalność Jeździecka i Kawaleryjska

Obecnie w Związku Harcerstwa Polskiego działają tzw. drużyny konne uwzględniające wychowawczy aspekt jeździectwa i bogate tradycje jazdy polskiej. Takie drużyny działają z jedną z szerokiego wachlarza dostępnych specjalności ZHP. Dla przypomnienia w Chwatach obecnie dwie jednostki realizują programy w oparciu o specjalności: Harcerski Klub Gier Gildia (techniczna) oraz Krąg Instruktorski Skrzat (lotnicza).

Od samego początku harcerstwo było związane z kawalerią, co niewątpliwie było zasługą twórcy skautingu Roberta Baden-Powella, generała brytyjskiej kawalerii, który karierę wojskową zakończył jako Generalny Inspektor Kawalerii. Pierwsze drużyny harcerskie uczestniczyły w zajęciach konnych i przygotowywały się do pełnienia służby w oddziałach kawalerii.

Harcerskie Drużyny Konne to nie tylko kawaleria, ale również sport konny, turystyka, patrole Straży Ochrony Przyrody, Służba Graniczna, hipoterapia, kursy, festiwale jeździeckie czy pokazy. Działania drużyn o tej specjalności wspiera Inspektorat Harcerskich Drużyn Konnych przy Wydziale Specjalności GK ZHP.