Chciałbym latać i z góry patrzeć, latać

Zbliżając się wolnym krokiem do końca roku harcerskiego i śródrocznych zbiórek, najmłodsi członkowie szczepu rozpoczęli realizację ostatniego cyklu sprawnościowego. Tym razem Kadra Szczwanych Szopów zabrała swoich podopiecznych w przestworza realizując sprawność Lotnik. Od historii pierwszych lotów, po przezwyciężenie przyciągania ziemskiego – zuchy na kolejnych zbiórkach zgłębiały najważniejsze dzieje lotnictwa oraz konstruowały własne modele.


Historia pierwszych lotów

Nowy cykl sprawnościowy rozpoczęła gawęda o początkach lotnictwa poprowadzona przez znanego z powieści Antoine De Saint Exupery Pilota – towarzysza Małego Księcia. Najpierw zuchy poznały Mit o Dedalu i Ikarze oraz kilka rysunków prototypów maszyn latających dzieła Leonarda da Vinciego. Następnie Pilot opowiedział o pierwszym wzlocie balonu na ogrzane powietrze z 1783 roku, czy pierwszym locie samolotu z silnikiem braci Wright. Nie mogło zabraknąć pierwszego wzlotu śmigłowca z 1924 roku, czy rekordu prędkości z 1929 roku (530 km/h). Całość zakończyły pierwsze loty kosmiczne, od sztucznego satelity Sputnik-1 w 1957 i Wostoku-1 z mjr. Jurijem Gagarinem, po lądowanie na Księżycu Apolla 11 20 lipca 1969 roku.

Zaraz po przedstawieniu rysu historycznego zuchy rozpoczęły konstrukcję własnych samolotów z papieru, które wykorzystano później do zawodów lotniczych. Kadra zliczała punkty za każdy przelot przez zawieszone przy suficie pętle, które w kolejnych podejściach zostały wprawione w ruch obrotowy. Na koniec podniesiono poprzeczkę poprzez ustawienie dwóch obręczy, jedna za drugą z niewielką częścią wspólną, która była wyżej punktowana.

Na zbiórce nie zabrakło również gier i zabaw z wykorzystaniem chusty animacyjnej.


Największe lotnisko na świecie

W trakcie drugiej zbiórki realizowanego cyklu zuchy w szóstkach starały się przykleić na mapie świata zdjęcia z dziesięcioma największymi lotniskami oraz dwoma rodzimymi – Pyrzowicami i Okręciem. Porównano również wielkości omawianych lotnisk m.in. z wielkością Jaworzna. Dla przykładu największy port lotniczy, który znajduje się w Arabii Saudyjskiej (Port Lotniczy Ad-Dammam) liczy 78 tys. hektarów, natomiast Jaworzno zaledwie 15 tys. hektarów. TOP 10 zamyka tutaj Port Lotniczy w Pekinie (2330 ha), natomiast największe polskie lotnisko – Międzynarodowy Port Lotniczy imienia Fryderyka Chopina w Warszawie liczy „zaledwie” 843 hektary.

Podczas drugiej części zbiórki zuchy wzięły udział w konkursie plastycznym. Mając do wyboru jedną z dwóch kategorii: samolot przyszłości i port lotniczy, Szczwane Szopy oddały łącznie 22 prace, które walczyły o dwa plastikowe modele do sklejania.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *