Bohater Hufca ZHP Jaworzno

Realizując nowy cykl sprawnościowy poświęcony rodzinnemu miastu nie mogło zabraknąć tego co bezpośrednio łączy się z jaworznickim harcerstwem, a mianowicie przedstawienia sylwetki Bohatera Hufca ZHP Jaworzno hm. Stefana Dwornickiego. Tego dnia członkowie gromady odbyli krótką wędrówkę na miejsce wiecznego spoczynku jaworznickiego działacza społecznego, aby uczcić jego pamięć minutą ciszy.

Szóstkowe Zbije

Zbiórka tego dnia rozpoczęła się od wspólnego zaśpiewania zuchowej piosenki „Mundur, chusta”. Zaraz potem Druh Drużynowy opowiedział zuchom o hm. Stefanie, który rozpoczął swą przygodę z harcerstwem w „Gromadzie Wilczków”, aby po wojnie objąć funkcję Komendanta Hufca (męskiego).

Z Druhem Stefanem i Szkołą Podstawową Nr 6 w Jaworznie wiąże się jedno ważne wydarzenie, które szczególnie podobało się członkom gromady. W 1956 roku, po odbudowie harcerstwa w Jaworznie, Druh Dwornicki założył drużynę zuchową „Zbije” działającą właśnie przy Szkole Podstawowej Nr 6. Chwilę później powołano go do komendy hufca, a następnie w 1961 roku ponownie na funkcję komendanta.

Bohater Hufca ZHP Jaworzno

Odwiedziny Komendanta Hufca

Zanim członkowie gromady udali się z wizytą na Cmentarz Pechnicki miała miejsce wizyta Komendanta Hufca… w formie zabawy. Każdy z szopów otrzymał karteczkę z nazwą jednej z jaworznickich jednostek harcerskich, którą miał za zadanie przykleić sobie na koszulki. Na podstawie zabawy w „kelnera” wokół drużyn i gromad krążył komendant, który chciał odwiedzić wywołane przez kolejne zuchy jednostki. Tym sposobem zuchy zapoznały się z większością nazw drużyn funkcjonujących w Jaworznie.

Po zabawie odbył się apel gromady, w trakcie którego dwoje zuchów – Julia R. i Julek P. złożyli Obietnicę Zucha. Była to również okazja do przyznania zasłużonych gwiazdek zuchowych. Swoją pierwszą gwiazdkę i miano zucha ochoczego otrzymały Magdalena G. i Dominika G., natomiast drugą gwiazdkę wraz z mianem zucha sprawnego Hanna Cz., Uliana B. oraz Maria A. Ostatnia trzecia gwiazdka i miano zucha gospodarnego powędrowała do Wiktorii S. Wszystkim zuchom serdecznie gratulujemy.

Bohater Hufca ZHP Jaworzno
Bohater Hufca ZHP Jaworzno
Bohater Hufca ZHP Jaworzno
Bohater Hufca ZHP Jaworzno

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *