Biało-czerwona majówka

Co roku jaworzniccy harcerze spotykają się przed godziną 9 rano pod Kolegiatą św. Wojciecha i Katarzyny w Śródmieściu, aby wziąć udział w uroczystej mszy z okazji obchodów 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dodatkowo w tym roku najmłodsi członkowie szczepu własnoręcznie przygotowali kotyliony oraz wspólnie uszyły flagę ucząc się przy tym o symbolach narodowych.


Przygotowania do obchodów

Podczas ostatniej kwietniowej zbiórki Szczwane Szopy skupiły się na uporządkowaniu swojej wiedzy na temat symboli narodowych. Od nauki wszystkich czterech zwrotek hymnu, po barwy flagi, wygląd godła czy brzmienie legendy o powstaniu Państwa Polskiego. Jednak najwięcej radości sprawiło młodym członkom szczepu własnoręczne przygotowanie kotylionów. Najpierw każdy zuch otrzymał pocięte paski, które po naklejeniu na tekturowe kółko należało zagiąć do środka. Kolejnym etapem było zbicie na specjalnej maszynie plakietki z grafiką i wpięcie w środek wcześniej przygotowanej formy.

Kotyliony to nie jedyne, co z prac technicznych czekało tego dnia na członków gromady. Za sprawą Drużynowego zuchy wspólnie uszyły Biało-Czerwoną Flagę korzystając z maszyny do szycia. Na początku Druh Radek wyjaśnił jak działa maszyna i do czego służą poszczególne pokrętła, po czym każdy z Szopów zszył dwa fragmenty materiałów. Dla większości był to pierwszy kontakt z takim urządzeniem, co wywołało dodatkową radość.

Ten dzień obfitował w jeszcze jedno ważne wydarzenie: sześcioro członków gromady otrzymało swoje zielone chusty, a wśród nich pion. Maja, która od kilku miesięcy wspiera kadrę gromady na zbiórkach. Wszystkim wychustowanym serdecznie gratulujemy.


Biało-czerwona majówka

W piątek, 3 maja, przedstawiciele 6 Szczepu Harcerskiego Chwaty spotkali się w Śródmieściu, aby wziąć udział w zorganizowanych przez Urząd Miejski obchodach 228 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się od mszy św., po której mieszkańcy wspólnie udali się pod Pomnik Niepodległości, gdzie złożono kwiaty i odsłuchano programu artystycznego przygotowanego przez CK Teatr Sztuk.

W imieniu Komendy Szczepu dziękujemy wszystkich za udział w obchodach i godne reprezentowanie środowiska.