Balonowi konstruktorzy

Własnoręczne skonstruowanie balona na ogrzane powietrze to już w zasadzie specjalność członków z Kręgu Instruktorskiego Skrzat, którzy działają w specjalności lotniczej biorąc udział w zawodach balonowych, czy pomagając konstruować własne modele młodszym kolegom i koleżankom. Tym razem z pomocy Przewodniczącego KI skorzystali najmłodsi członkowie szczepu, którzy skonstruowali dwa funkcjonalne modele balonów.


Wznieść balon w przestworza

Zbiórkę rozpoczęto tym razem od zaśpiewania utworu zespołu Mafia – Szalona piosenka o lataniu, któremu zmieniono niektóre słowa, tak aby lepiej wpasowała się w pion metodyczny. Zaraz potem zuchy wykorzystując chustę animacyjną starały się utworzyć balon, który przy odpowiedniej sile „podmuchu” zawisł pod sufitem.

Po pierwszych zabawach zuchy mogły przywitać specjalnego gościa, który na wstępie opowiedział jak dokładnie działa taki balon na ogrzane powietrze i zaprezentował model „małego księcia” w skali 1:72, który jest kartonową repliką balonu posiadanego przez Związek Harcerstwa Polskiego – SP-BYR WZLOT. Po kilku wskazówkach technicznych zuchy mogły przystąpić do konstruowania poszycia.

Szczwane Szopy zostały podzielone na szóstki i rozpoczęły pracę. Najpierw sklejono podłużne pasy wykorzystując do tego cztery arkusze prasowanej bibuły. Następnie każda szóstka wykonała jeszcze po jednym pasie, który połączono z poprzednim. W efekcie każda z szóstek otrzymała duży prostokątny pas poszycia sklejony z 8 arkuszy bibuły. Kolejnym krokiem było połączenie dwóch takich pasów i utworzenie tunelu. Dało to początek poszycia dla dwóch identycznych balonów.

Sama czasza została wykonana najpierw poprzez docięcie podstawy cylindra według szablonu, a następnie sklejona na zakładkę. Do wykonania dołu użyto kartonowego pierścienia. Tak wykonane dwa modele balonów czekały na odpowiednie warunki atmosferyczne dla pierwszego wzniesienia.

Podczas zbiórki miało miejsce jeszcze jedno ważne dla dwójki zuchów wydarzenie. Zofia i Michał tego dnia wyruszyli na poszukiwanie swoich chust, które kadra ukryła na terenie szkoły. Obojgu serdecznie gratulujemy otrzymania barw gromady.