Szopy wraz z Tytusem poznają Zawiszę Czarnego

W tym tygodniu, 26 kwietnia, „Szczwane Szopy” zakończyły trwający od przeszło miesiąca cykl sprawnościowy „Tytus” ukoronowany turniejem rycerskim i otrzymaniem zasłużonej sprawności.

Zbiórka rozpoczęła się, jak w każdy wtorek, o godz. 17:00 od obrzędowego przywitania członków gromady i wspólnego wypowiedzenia hasła „Szczwane Szopy Szopy Szczwane zrobią wszystko co zadane”. Zaraz po przywitaniu Druh Drużynowy opowiedział zuchom o ważnej w średniowieczu postaci Zawiszy Czarnego prezentując jednocześnie komiks o jego pierwszej walce w turnieju rycerskim. Wspominając ostatnie zbiórki, jak to pasowany na rycerza A’Tomek i jego giermek Romek zlecili ciurze Tytusowi przygotowanie rycerskich ćwiczeń, zuchy odbyły szybkie zajęcia przypominające musztrę i uchylanie się przed kopią przeciwnika podczas zabawy w zbijaka.

Po przeprowadzonych ćwiczeniach zuchy w swoich szóstkach otrzymały ważne zadanie, jakim było ułożenie z rozsypanki wizerunku jednej z postaci oraz zastanowienie się kogo przedstawia malowidło. Wszystkim zuchom udało się znakomicie zrealizować zadanie, a także wielu odgadło postać Zawiszy Czarnego. Kilkoro zuchów wiedziało nawet, że obraz został namalowany przez Jana Matejko.

Przed rozpoczęciem turnieju zuchy wcieliły się w członków wędrownej trupy aktorów podczas zabawy „Rycerz i Koń”. Zaraz potem powstała turniejowa arena, na której w szranki stanęły pary zuchów po wcześniejszym przeszkoleniu we władaniu mieczem. Pod czujnym okiem sędziów z każdej pary został ogłoszony zwycięzca przy owacjach nie biorących w tym czasie udziału Szopów.

Zbiórka zakończyła się utworzeniem Kręgu Rady i następnie Kręgu Parady, w którym zuchy otrzymały naszywki sprawności zespołowej „Tytus”, natomiast maskotki powędrowały do Aleksandry B. (Szczepan) i Jakuba D. (Wilczek). Wraz z zakończeniem realizacji sprawności gromada ukończyła cykl zbiórek poświęcony zapoznaniu się z historią „Bitwy pod Grunwaldem” i postacią „Zawiszy Czarnego” w ramach zdobywania miana Gromady Grunwaldzkiej.

Ten dzień był również specjalny dla jednego z członków gromady, Dominika, który otrzymał chustę gromady po wcześniejszych, tradycyjnych poszukiwaniach Szopich Barw.

Zawisza Czarny Turniej Rycerski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *