Szopy wraz z Tytusem poznają Zawiszę Czarnego

W tym tygodniu, 26 kwietnia, „Szczwane Szopy” zakończyły trwający od przeszło miesiąca cykl sprawnościowy „Tytus” ukoronowany turniejem rycerskim i otrzymaniem zasłużonej sprawności.

Zbiórka rozpoczęła się, jak w każdy wtorek, o godz. 17:00 od obrzędowego przywitania członków gromady i wspólnego wypowiedzenia hasła „Szczwane Szopy Szopy Szczwane zrobią wszystko co zadane”. Zaraz po przywitaniu Druh Drużynowy opowiedział zuchom o ważnej w średniowieczu postaci Zawiszy Czarnego prezentując jednocześnie komiks o jego pierwszej walce w turnieju rycerskim. Wspominając ostatnie zbiórki, jak to pasowany na rycerza A’Tomek i jego giermek Romek zlecili ciurze Tytusowi przygotowanie rycerskich ćwiczeń, zuchy odbyły szybkie zajęcia przypominające musztrę i uchylanie się przed kopią przeciwnika podczas zabawy w zbijaka.

Po przeprowadzonych ćwiczeniach zuchy w swoich szóstkach otrzymały ważne zadanie, jakim było ułożenie z rozsypanki wizerunku jednej z postaci oraz zastanowienie się kogo przedstawia malowidło. Wszystkim zuchom udało się znakomicie zrealizować zadanie, a także wielu odgadło postać Zawiszy Czarnego. Kilkoro zuchów wiedziało nawet, że obraz został namalowany przez Jana Matejko.

Przed rozpoczęciem turnieju zuchy wcieliły się w członków wędrownej trupy aktorów podczas zabawy „Rycerz i Koń”. Zaraz potem powstała turniejowa arena, na której w szranki stanęły pary zuchów po wcześniejszym przeszkoleniu we władaniu mieczem. Pod czujnym okiem sędziów z każdej pary został ogłoszony zwycięzca przy owacjach nie biorących w tym czasie udziału Szopów.

Zbiórka zakończyła się utworzeniem Kręgu Rady i następnie Kręgu Parady, w którym zuchy otrzymały naszywki sprawności zespołowej „Tytus”, natomiast maskotki powędrowały do Aleksandry B. (Szczepan) i Jakuba D. (Wilczek). Wraz z zakończeniem realizacji sprawności gromada ukończyła cykl zbiórek poświęcony zapoznaniu się z historią „Bitwy pod Grunwaldem” i postacią „Zawiszy Czarnego” w ramach zdobywania miana Gromady Grunwaldzkiej.

Ten dzień był również specjalny dla jednego z członków gromady, Dominika, który otrzymał chustę gromady po wcześniejszych, tradycyjnych poszukiwaniach Szopich Barw.

Zawisza Czarny Turniej Rycerski