Umundurowanie Szopów

mundur_zuchy– koszula mundurowa damska (szara) lub męska (zielona),
– spodenki damskie (czarne), spodenki męskie (zielone) lub długie spodnie damskie lub męskie,
– pas harcerski parciany damski (czarny) lub męski (zielony),
– do spodenek czarne getry,
– czapka zuchowa (jasno-zielona z żółtym słoneczkiem “CZUJ”).

“Mundur to bardzo ważna rzecz dla każdego zucha, harcerza i instruktora. Uczymy się, aby go szanować, czyli nie rzucać nim, zawsze dobrze składać i kłaść w jednym miejscu na biwakach i koloniach. Niniejsza grafika przedstawia przykładowy mundur damski w Szopach:

1. Sprawności zuchowe przyszywane na prawym rękawie, po 3 w rzędzie.

2. Członkowie gromady, którzy zdobyli “Odznakę 100-lcia Ruchu Zuchowego”, przyszywają ją nad prawą kieszenią. Na kieszeni powinny się znaleźć naszywki / buttony okolicznościowe, takie jak “Teraz Afryka”, czy z rajdów. Na patce od kieszeni przypinamy odznaki harcerskie np. “Słoneczko / Wilczek” oraz odznaki innych organizacji np. PTTK “Miłośnik Ziemi Jaworznickiej”.

3. Naramienniki obowiązujące zarówno w Szopach jak i w Wyżu. Koszt 2 zł / szt. Naramienniki dla jednostek przeszywa Druh Drużynowy Szopów (doszywana zostaje ciemnozielona tasiemka).

4. Chusta jasnozielona z ciemnozielonymi frędzlami przyznawana każdemu członkowi gromady, który uczęszcza na zbiórki, oddał kartę przynależności do gromady oraz opłacił składki członkowskie. Pierścień czarny, filcowy zuch otrzymuje przy złożeniu Obietnicy Zucha.

5. “Znaczek Zucha” to najważniejsza rzecz dla zucha. Zaraz pod nim przyszywane są odznaczenia stopni zuchowych, czyli gwiazdki. Przechodząc do harcerzy “Znaczek Zucha” przepinany jest na patkę prawej kieszeni, w jego miejsce natomiast wpinana jest srebrna lilijka, a w następstwie złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego – Krzyż Harcerski.

6. Lewy rękaw przeznaczony jest na naszywki przynależności. W przypadku „Chwatów” na samej górze znajduje się naszywka przynależności do Chorągwi Śląskiej ZHP, zaraz pod nią naszywka przynależności do VI Szczepu Harcerskiego “Chwaty” (w Naszej Gromadzie obie otrzymuje się od Drużynowego kiedy zakupi się mundur), następnie naszywka “Bohater Hufca ZHP Jaworzno” (otrzymuje się ja raz w życiu podczas DMB, za wykonanie określonych zadań), a zaraz pod nią znajduje się “Krokiewka Szóstkowego” (dla zucha mianowanego rozkazem Drużynowego Gromady na funkcję szóstkowego).