Zuchowy Turniej Rycerski

Turnieje rycerskie były nie tylko ważnym ze względu na sprawdzenie umiejętności rycerzy elementem średniowiecznej oraz renesansowej kultury, ale również z biegiem lat pełniły rolę atrakcyjnych widowisk na dworach królewskich i książęcych. To właśnie na minionej zbiórce, 13 lutego, członkowie gromady „Szczwanych Szopów” stanęli we szranki, aby sprawdzić swoje umiejętności władania mieczami.

Przygotowanie do turnieju

Zanim młodzi rycerze dobrali się w pary turniejowe należało się odpowiednio przygotować. Rozgrzewkę przed ostrzejszym wysiłkiem fizycznym poprowadził przyboczny gromady, Druh Wiktor, który szczególną uwagę zwrócił na dobrze rozciągnięte ramiona i stawy skokowe, by nagły unik w walce nie spowodował niechcianej kontuzji. Zaraz potem wytłumaczono zasady turnieju z nadrzędnym zakazem celowania powyżej szyi, a także przeprowadzono potyczkę demonstracyjną. Pozostało już tylko dobrać zuchy w pary turniejowe i do boju!

Zuchowy Turniej Rycerski
Zuchowy Turniej Rycerski

Młodzi rycerze na start

Na młodych rycerzy czekały dwa pola turniejowe o kształcie kwadratów z zaznaczonymi liniami rozpoczęcia potyczki. Podzieleni na starsze i młodsze pary zuchy turniejowe otrzymały swoich sędziów i udały się na wyznaczone miejsca. Starcie trwało do zdobycia trzech punktów przez jednego z uczestników. Punkt zdobywało się po bezpośrednim trafieniu w przeciwnika, co automatycznie zatrzymywało starcie i powodowało powrót na miejsca początkowe. Sędzia ogłaszał przyznanie punktu i rozpoczynał kolejną rundę. Dodatkowo za opuszczenie pola przez jednego z zawodników przeciwnik otrzymywał punkt. Każda z dobranych par rozegrała dwa starcia, aby umożliwić rewanż po pierwszej potyczce. Nie zabrakło kilkuminutowych starć, które wywołały wiele emocji zarówno wśród zawodników, jak i publiczności.

Po rozstrzygnięciu potyczek wszystkich par turniejowych Druh Drużynowy zwrócił uwagę na różnice w starciach na polu walki i w turniejach, a także najważniejszych zabezpieczeniach, jakie uchroniły niejednego rycerza od pewnej śmierci. Całość zmagań zakończono wspólnym wykonaniem piosenki „Na Grunwald”.

Szopie barwy i Znaczki Zucha

Co jakiś czas nowi członkowie gromady otrzymują pierwsze ważne, samodzielne zadanie, które polega na odnalezieniu w zakamarkach budynku tej jednej jedynej szopiej chusty.
Tym razem na wędrówkę wyruszyły dwie młode zuchenki: Lena i Julia, które triumfalnie powróciły w zielonych barwach do reszty gromady.

Tego dnia miało miejsce również inne ważne wydarzenie – Obietnica Zuchowa. Tym razem do złożenia Obietnicy Zucha, co w efekcie pozwala na noszenie Znaczka Zucha, jak i zobowiązuje członka gromady do przestrzegania Prawa Zucha, kadra gromady dopuściła trójkę członków: Michała, Miłosza oraz Antka. Zapytani młodzi członkowie gromady wyrazili zgodę i chęć złożenia Obietnicy, tym samym stając się pełnoprawnymi zuchami mogącymi realizować wymagania na swoje pierwsze stopnie w harcerskiej przygodzie.

W imieniu członków gromady i kadry szczepu serdecznie gratulujemy zarówno Julii i Lenie, jaki i Michałowi, Miłoszowi oraz Antkowi.

Zuchowy Turniej Rycerski
Zuchowy Turniej Rycerski