Zuchowi Górnicy odznaczeni

W pierwszej połowie kwietnia członkowie gromady zakończyli kolejny w tym roku harcerskim cykl sprawnościowy zdobywając tym razem sprawność „Górnika”. Nie było jednak tak łatwo, ponieważ każdy Szop miał za zadanie wykuć na koniec swój własny kilof. Jak zuchy spędziły ostatnie chwile na grubie? Przeczytajcie sami.

Świat wielkich pikseli

Zbiórka rozpoczęła się od interaktywnej bajki o pracy górników. Podzieleni na czteroosobowe ekipy zuchy słuchając uważnie opowieści miały za zadanie wstać i obrócić się w miejscu, kiedy usłyszą swoją górniczą funkcję. Nie zabrakło również dwóch zuchów z nadzoru górniczego, które zrobiły niezapowiedzianą kontrolę, co jednak wymagało od nich częstszego kręcenia się wokół własnej osi.

Zuchowi Górnicy odznaczeni
Zuchowi Górnicy odznaczeni

Po tak energicznym wstępie nadszedł czas na spokojniejsze i wymagające wielkiego skupienia zadanie. Każdy z członków gromady otrzymał wyciętą z płyty piankowej formę przedstawiającą kilof (ang. Pickaxe) z popularnej wśród dzieci i młodzieży gry Minecraft, a także dwa arkusze papieru samoprzylepnego z nadrukowanymi elementami narzędzia. Zadaniem Szopów było jak najdokładniejsze wycięcie elementów, złożenie z nich kilofów i naklejenie na formy.

Po 30 minutach można było już podziwiać pierwsze gotowe żelazne kilofy. A dlaczego żelazne? Ponieważ w grze wyróżniamy cztery rodzaje tego narzędzia w zależności od materiałów, które zostały użyte do jego wykonania. Od drewnianego, poprzez kamienne, po żelazne i diamentowe.

Zuchowi Górnicy odznaczeni

Ta zbiórka zakończyła cały długi cykl poświęcony pracy górników, a także śląskim legendom związanym z górnictwem, gwarze śląskiej i tradycjom zarówno Jaworznickim jak i śląskim. Zanim jednak zuchy otrzymały nową naszywkę sprawności Gwiazdkę Zuchową i miano Zucha Ochoczego tego dnia otrzymał zuch Michał S., któremu serdecznie gratulujemy tego wyróżnienia, tak jak wszystkim zuchom ukończenia kolejnego cyklu sprawnościowego.

Zuchowi Górnicy odznaczeni
Zuchowi Górnicy odznaczeni
Zuchowi Górnicy odznaczeni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *