Zuchmistrzowie na obozie i w szczepie

Pod koniec miesiąca miał miejsce ostatni zjazd kursantów Kursu Drużynowych Zuchowych „Hakuna Matata” zorganizowanego przez instruktorów Hufca ZHP Katowice. Wśród prowadzących zajęcia dla młodych drużynowych gromad znaleźli się członkowie kadry „Szczwanych Szopów”, którzy zapoznali kursantów z tematyką organizacji kolonii zuchowej oraz działalności gromady w szczepie.Zuchmistrzowie na obozie i w szczepie

Lwia skała w Hufcu Katowice

W trakcie pierwszych zajęć kursanci przeszli przez etapy planowania i organizacji kolonii wraz z doborem instrumentów metodycznych w oparciu o wywiad środowiskowy. Kursanci mieli za zadanie m.in. przyporządkować w swoich grupach funkcje obozowe, wybrać sprawności, przygotować zarys fabuły i plan dla 10-dniowej kolonii. Dużą uwagę poświęcono na zagrożenia i problemy zewnętrzne mające związek z rodzinami oraz wewnętrzne dotyczące bezpośrednio zuchów.

Drugie zajęcie przeprowadzonego tego dnia poświęcone były umiejscowieniem gromady w szczepie i hufcu. Omówiono potrzebę zachowania ciągu wychowawczego, a także różnice wynikające z funkcjonowania gromady jako wolnego elektronu w oddzielnej placówce oraz w szczepie lub przy drużynie harcerskiej. Kursanci mieli za zadanie przygotować obrzęd przekazania podopiecznego do drużyny harcerskiej. Kolejna część zajęć poświęcono na omówienie roli namiestnictwa zuchowego ze względu na gromady oraz samych funkcyjnych gromad, którzy powinni widzieć w tym zespole hufcowym wsparcie w samorozwoju i kontakcie z odpowiednimi członkami komendy.


Wypowiedź

Cieszymy się, że kolejny raz było nam dane poprowadzić zajęcia na kursie dla przyszłych Zuchmistrzów zorganizowanym m.in. przez Druhnę Kingę z Hufca Katowice. Metodyka zuchowa jest nam szczególnie bliska i daje najwięcej satysfakcji z działalności w harcerstwie.– mówi phm. Agata Lach. – Wszystkim przyszłym Zuchmistrzom życzymy wielu ciekawych wyzwań w pracy z gromadą – dodaje Komendantka Szczepu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *