Zuch a harcerz – podobieństwa i różnice

Wrzesień to nie tylko okres, w którym wracamy na zbiórki i do szkół, to również czas pożegnań czwartoklasistów w gromadach zuchowych, którzy poszukują dla siebie nowej drużyny harcerskiej lub – jak w przypadku szczepu – zostają przekazani do starszych kolegów i koleżanek. Ostatnie swoje zbiórki w szeregach zuchów przyszli harcerze spędzili na poznaniu różnic pomiędzy tymi dwoma pionami metodycznymi, jak i zgłębieniu kilku potrzebnych i ważnych informacji o swojej przyszłej drużynie harcerskiej.

Zuch a harcerz - podobieństwa i różnice
Zuch a harcerz - podobieństwa i różnice
Zuch a harcerz - podobieństwa i różnice

Zuch a harcerz

Pierwsza tegoroczna zbiórka gromady to przede wszystkim wypisanie różnic pomiędzy zuchami i harcerzami z uwzględnieniem tego, że każdy zuch to harcerz, czyli najmłodszy członek Związku Harcerstwa Polskiego. Wśród różnic Szopy podały m.in. kształt sprawności, nakrycie głowy i Znaczek Zucha, który zostanie kiedyś zastąpiony Krzyżem Harcerskim. Wymieniono również różnice w stopniach, oznaczeniu pełnionej funkcji jak i nazewnictwie zastępu/szóstki. Tego dnia nie mogło zabraknąć wielu zabaw zuchowych, a także kilku harcerskich, w które na przyszłych zbiórkach będą się bawić czwartoklasiści.

Quiz o Wyżu

Na drugiej wrześniowej zbiórce Szczwane Szopy starały się odgadnąć jak najwięcej z historii 3 JDH Wyż. W tym celu podzieleni na szóstki mieli za zadanie wytypować poprawne odpowiedzi na 10 pytań, których punktacja wzrastała wraz ze stopniem trudności. Od wymienienia imienia jednego z przybocznych Wyżu, po podanie imion lub ksywek przynajmniej trójki harcerzy zuchy zdobywały kolejne punkty. Najwięcej trudności sprawiło wytypowanie poprawnej odpowiedzi na pytanie która z jednostek: Szopy czy Niedźwiedzie, ma więcej lat. Tu wszyscy członkowie gromady uważali, że skoro tam są starsi to sama drużyna również jest starsza. Wielkim zdziwieniem okazała się wiadomość, że to własnie Szczwane Szopy są o pół roku starsze od Wyżu.

W trakcie zbiórki nie zabrakło uwielbianej przez jej członków gry w zbijaka, a także ciepłych słów pożegnania ze strony Kadry. Przed członkami gromady ostatni wspólny biwak w Klubie Pod Skałką wraz z zaproszoną gromadą spoza Jaworzna i zrealizowanie wymagania do zdobycia Odznaki Harcerskiej Służby Ziemi Śląskiej.

Zuch a harcerz - podobieństwa i różnice
Zuch a harcerz - podobieństwa i różnice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *