Zastępy siłą swojej drużyny

W piątek, 21 października, w swoich zbiórkach harcerskich wzięli udział członkowie 3 Jaworznickiej Drużyny Harcerskiej „Wyż” i 19 Jaworznicka Drużyna Starszoharcerska „Grom”. Młodsi koledzy i koleżanki poznawali tajniki pracy w zastępie natomiast starsi harcerze wzięli udział w quiz’ie wiedzy.

System małych grup

Twórcą systemu małych grup był Robert Baden-Powell – założyciel skautingu. W trakcie służby w armii brytyjskiej zauważył, iż w małej grupie łatwiej jest pracować i działać. Dzięki obserwacji synów oficerów wysnuł wniosek, iż chłopcy, którym okazuje się zaufanie poprzez powierzenie odpowiedzialnego zadania szybko stawali się odpowiedzialni. Celem systemu małych grup nie jest ułatwienie pracy dowódcy, ale pomoc członkom zastępu w kształtowaniu swojego charakteru.

Zastępowi wraz z kadrą przydzielili kolejno członków drużyny do poszczególnych zastępów, w których następnie opracowywali obrzędowość. Po kilku minutach pojawiły się pierwsze nazwy, okrzyki a nawet symbole. Tym sposobem w drużynie zostało zainicjowanych pięć zastępów, w tym trzy żeńskie i dwa męskie. W trakcie zbiórki nie zabrakło również zabaw, w tym „tik-tak” i „zwierzaki”.

Zastępy siłą swojej drużyny

Radość – Uśmiech – Niepodległość

Realizując propozycję programową Głównej Kwatery ZHP, w tym sprawność harcerską „Kompan Jedenastka”, członkowie Gromu wzięli udział w quiz’ie wiedzy na temat ważnych dla historii Polski postaci. Losując pytania mieli za zadanie wyszukać prawidłowej odpowiedzi wśród życiorysów Piłsudskiego, Dmowskiego, Hallera i Daszyńskiego. W trakcie gry ekipa mogła wysłać swojego przedstawiciela, który skacząc na wielkiej, gumowej piłce miał za zadanie dotrzeć do kadry i udzielić poprawnej odpowiedzi. W trakcie zbiórki nie zabrakło również zabawy w „Dentystę”, a także wstępnego omówienia zadań drużyny sztabowej na tegorocznym Festiwalu Kultury Harcerskiej „Chwat”.

Kolejne relacje już niedługo, a już dzisiaj serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach Święta Niepodległości na jaworznickim rynku.

Zastępy siłą swojej drużyny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *