Workshop w Hufcu ZHP Lubliniec

Coraz częściej instruktorzy naszego szczepu zapraszani są do przeprowadzenia zajęć warsztatowych z cyklu „Workshop. Gra w pracy drużynowego”, co daje niepowtarzalną możliwość zaszczepienia w młodych funkcyjnych zamiłowania do gier planszowych, karcianych i spojrzenia na ciekawszą formę przeprowadzenia gry terenowej z wykorzystaniem kilku poziomów. Tym razem członkowie Harcerskiego Klubu Gier „Gildia” udali się do Lublińca na spotkanie z harcerzami tamtejszego hufca.

Workshop. Gra wielopoziomowa

Festiwal w Lublińcu

W sobotę, 10 marca, w Szkole Podstawowej nr 3 w Lublińcu, odbyła się III edycja Festiwalu Gier Planszowych „HarcPlansza”, która jak co roku zgromadziła wielu entuzjastów gier bez prądu. Przy wsparciu wydawnictw: Factory Games, Rebel, Foxgames i IPN, a także członków Kręgów Instruktorskich i Klubu Gier Planszowych „Planszopernik” udało się przeprowadzić 4 turnieje, a także rozegrać wśród uczestników towarzyskie partie w wiele ciekawych tytułów. Dużą ciekawostką była możliwość potyczki w wielkoformatową grę „111 – Alarm dla Warszawy” wydawnictwa IPN.

Hamak wciąż żywy

Po festiwalu, za sprawą Druha Bartka i Komendanta Hufca ZHP Lubliniec, zostały zorganizowane warsztaty z serii Workshop poprowadzone przez członków HKG „Gildia”. W czasie prawie trzygodzinnych zajęć członkowie hufca zapoznali się m.in. ze schematem projektowania gry wielopoziomowej oraz adaptacjami popularnych gier imprezowych na realia harcerskie.

W pierwszej części warsztatów uczestnicy skupili się nad konstrukcją gry wielopoziomowej. Za przykład posłużyła przygotowana gra „Gdzie mój hamak”, którą można wykorzystać na obozie przy budowie kolonii zuchowej, czyli stawianiu namiotów typu NS jak to miało miejsce na polanie w Orzyszu. Po zapoznaniu się z podstawami warsztatowicze otrzymali pierwszy poziom gry w świecie Harrego Pottera z poleceniem rozpisania kolejnych poziomów wraz z zakończeniem gry.

Druga część Workshopu poświęcona była grom wielkoformatowych wraz ze wskazówkami, jak przygotować je samemu, a także adaptacjom popularnych gier imprezowych na realia harcerskie. Pod koniec członkowie „Gildii” zaprezentowali kilka gier plecakowych, które z powodzeniem można zabrać na każdy biwak czy obóz i wykorzystać nie tylko do grania, jak np. „Gra na emocjach” wydawnictwa Nasza Księgarnia, która towarzyszyła już zuchom ze szczepu na kilku zbiórkach.


Wypowiedź

Na początku chciałbym w imieniu członków klubu serdecznie podziękować na zaproszenie i gościnę Druhowi Bartkowi, który z powodzeniem zaraża pasją do gier planszowych coraz szersze kręgi – mówi phm. Radosław Kałuża, przewodniczący HKG „Gildia”. – Cieszy nas rosnące zainteresowanie zarówno samymi grami jak i prowadzonymi przez klub warsztatami, co daje nam nadzieję, że kiedyś całkiem przypadkiem weźmiemy udział w grze wielopoziomowej autorstwa jednego z uczestników Workshop’a – dodaje Przewodniczący Gildii.


Workshop. Gra wielopoziomowa
Workshop. Gra wielopoziomowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *