Wigilijne tradycje i zwyczaje

Podczas ostatniej grudniowej zbiórki członkowie 3 JDH „Wyż” i 13 PJDW „Wicher” porozmawiali o tradycjach i zwyczajach wigilijnych z ich rodzinnych domów, a także posłuchali o idei Przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju. Po zbiórce każdy z członków drużyn mógł zabrać ze sobą płomień, aby zagościł on na wigilijnym stole.

Opłatek pod talerzem

Praktycznie w każdej rodzinie można spotkać inny świąteczny zwyczaj – czy jest to wspólne kolędowanie po kolacji, czy jakieś tradycyjne danie. Zadaniem członków drużyn było zapisanie na otrzymanych kartkach po jednym zwyczaju i daniu. Chowanie pozostałego opłatka pod talerzem do końca kolacji lub łusek z karpia do portfela, to tylko niektóre z tradycyjnych zwyczajów. W niektórych domach rodzice wkładają do barszczu pięcio-,
dwu- i jednogroszówki, a także pozostawiają miejsce nie tylko dla zbłąkanego wędrowca ale i dla swojego psa.

Od kilkunastu lat można spotkać się również z nową tradycją, jaką jest wspólne oglądanie przygód Kevina, ale ważne jest że w wielu przypadkach nie zanika czytanie fragmentów Pisma Świętego przed wieczerzą oraz kolędowania po posiłku.

Co to jest kutia?

Chodź w przypadku zwyczajów w rodzinach panuje większa różnorodność, tak jeżeli chodzi o potrawy to już trochę mniej. W wielu rodzinach członków obu drużyn standardowo spotkać można groch z kapustą czy barszcz czerwony. Coraz rzadziej natomiast młodzi harcerze sięgają po karpia. Niewielu natomiast wie co to kutia (a jak już wie to nie wspomina dobrze jej wyglądu) a także krupnica. Wiele w tym przypadku zależy od stron, z jakich pochodzą rodzice.

Po omówieniu różnych potraw i zwyczajów harcerzom został rozdany opłatek, by w ten miły sposób – wśród sympatycznych życzeń zakończyć cały miniony rok. Nie zabrakło także wspólnego kolędowania.

Wigilijne tradycje i zwyczaje

Wigilijne tradycje i zwyczaje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *