Wędrownicy powrócili do szczepu

To już prawie dwa lata odkąd w strukturach „Chwatów” zabrakło drużyny wędrowniczej lecz za sprawą powołanej w ostatnim rozkazie 13 PJDW „Wicher” wędrownicy powrócili do szczepu. Dwa ostatnie lata funkcjonowania harcerzy starszych pozwoliło na wyklarowanie się brakującego ogniwa w ciągu metodycznym, które swą siłą wspierać będzie od tej pory działania organizacyjne szczepu.

Zawiało nad wędrownictwem

13 Próbna Jaworznicka Drużyna Wędrownicza „Wicher”, bo tak brzmi pełna nazwa nowej jednostki w szczepie, została powołana rozkazem Komendanta Hufca L12/2017 z dnia 20 października na wniosek Komendantki Szczepu. W skład obecnej drużyny weszli wszyscy członkowie 19 JDSH „Grom” oraz nowi harcerze, którzy od obozu wstąpili w szeregi Chwatów. W czasie okresu próbnego drużyną pokieruje phm. Agata Lach HR, która pełniła funkcję przybocznej w 1 JDW „Szlak” oraz nabyła niezbędne kompetencje zaliczając pozytywnie kurs metodyczny.


Wypowiedź

Najwięcej czasu zajęło chyba wypracowanie nazwy i barw drużyny. Za to bardzo szybko członkowie podjęli decyzję o symbolu, jaki będzie im towarzyszył – wspomina phm. Agata. – Już na obozie przyszli wędrownicy ustalili, że ich symbolem, który znajdzie się na chuście, będzie diabeł tasmański – Taz, co bardzo odpowiadało zarówno męskiej jak i żeńskiej części przyszłej jednostki – dodaje Drużynowa.


Ostatecznie po wielu debatach, głosowaniach i kampanii reklamowej członkowie drużyny zatwierdzili ciemnozielone chusty z jasnozielonymi frędzlami i haftem diabła oraz nazwę „Wicher”.

Obrzędowość ma znaczenie

Jak wiadomo nazwa dla każdej jednostki ma duże znaczenie i sprawia, że członkowie drużyny zaczynają się z czasem bardzo mocno z nią utożsamiać. Od wielu lat większość jednostek działających przy VI Szczepie Harcerskim „Chwaty” nosiła nazwy kojarzone albo z naturą, lasem i wędrówką, albo nawiązujące do działań wojennych, powstańczych. Były to m.in. „Wachlarz”, „Zryw”, „Skała” czy „Szlak”. Obecnie „Wicher”, który ma wiele znaczeń, od kryptonimu grupy naukowców, którzy rozszyfrowali enigmę, poprzez typ niszczyciela Marynarki Wojennej, po gwałtowny, porywisty wiatr o sile 8 w skali Beauforta.


Wypowiedź

Długo zastanawialiśmy się nad barwami, które będą identyfikowały naszą jednostkę – komentuje dh Agata. – Z początku miała to być czerń z jasnozielonymi frędzlami ale ostatecznie na Zbiórce Konstytucyjnej członkowie drużyny zatwierdzili ciemną zieleń w miejsce czerni – dodaje Drużynowa.


Sama zieleń zawsze była tym kolorem, po którym identyfikowało się „Chwatów” wśród jaworznickich harcerzy. Do tej pory można zauważyć przywiązanie poszczególnych szczepów do konkretnych barw. Dla harcerzy z Dąbrowy Narodowej jest to kolor żółty, dla harcerzy z Podłęża czarny, a dla harcerzy z Jeziorek – niebieski.

Wędrownicy powrócili do szczepu

Pracowity początek

Pomimo, iż od powołania minęło niewiele czasu, młodzi wędrownicy wypracowali już Konstytucję Drużyny, która została zatwierdzona podczas Zbiórki Konstytucyjnej w dniu 10 listopada. Na jej mocy drużyna wybrała dwójkę przybocznych – dh Alicję i dh Jakuba, którzy będą wspierać w działaniach drużynową i członków „Wichru”.

Obecnie podczas cotygodniowych zbiórek członkowie zapoznają się z ideą wędrownictwa i terminami związanymi z tym pionem metodycznym, tak aby posiadać pełną wiedzę przed zamknięciem okresu próbnego. Idąc za głównym przesłaniem pionu, czyli „Służbą”, członkowie drużyny zaangażowali się w pomoc przy organizacji XXXII Festiwalu Kultury Harcerskiej „Chwat” czy Mikołaju na jaworznickim rynku.

Reforma a system metodyczny

W czasie gdy Rada Naczelna zwraca się do komend i rad chorągwi z prośbą o przeprowadzenie do lutego 2018 roku konsultacji instruktorskich na temat dwóch alternatywnych modeli: trzy metodyki lub cztery metodyki, problem jaki powstał przy wprowadzeniu nowej reformy edukacji i wygaszania gimnazjów został już rozwiązany w strukturach szczepu.


Wypowiedź

Koniec roku harcerskiego był trudnym okresem w przeciągu ostatnich dwóch lat odkąd zmieniła się komenda szczepu – komentuje phm. Kałuża. – Wiele czynników miało wpływ na powrót drużyny wędrowniczej do struktur szczepu. Z jednej strony rezygnacja drużynowej 19 JDSH „Grom” z dalszego prowadzenia zbiórek, brak członków pomiędzy najstarszymi harcerzami z pionu SH a najstarszymi z pionu H, a z drugiej strony wizja, że już za chwilę do jednej drużyny mają przynależeć zarówno uczniowie szkoły podstawowej jak i liceów czy techników. Wiadomo, że wiekowo nic się nie zmienia, ale naturalna chęć „bycia dorosłym” wśród nastolatków mogłaby utrudnić dalsze działanie. Stąd decyzja rady szczepu o złożeniu wniosku odnośnie otwarcia okresu próbnego drużyny wędrowniczej, rozwiązaniu drużyny starszoharcerskiej i przyszłym działaniu zastępów starszoharcerskich w pionie harcerskim – dodaje dh Radek.


Do samego końca nie wiadomo, jak ostateczne wygaśnięcie gimnazjów wpłynie na system metodyczny związku. Według Rady Naczelnej istotne jest by ten proces przebiegł płynnie i stopniowo. Do czerwca 2018 roku zostanie podjęta uchwała o systemie metodycznym po reformie oświaty, zmiany w systemie stopni i opisie metodyk zostaną opracowane również do czerwca 2018 i wprowadzone do grudnia 2018 roku. Analiza wprowadzonych zmian została przewidziana na czerwiec 2020 roku.

Wędrownicy powrócili do szczepu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *