U druhów z OSP Osiedle Stałe

To była już ostatnia zbiórka z kilkutygodniowego cyklu sprawnościowego „Strażak”. Na zakończenie członkowie gromady wybrali się do Druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej Osiedle Stałe, aby dowiedzieć się jakie różnice występują pomiędzy OSP a Państwową Strażą Pożarną, a także obejrzeć posiadany przez strażaków sprzęt ratowniczy. Całe spotkanie zaowocowało przyznaniem sprawności przez Naczelnika jednostki dh Jarosława Nelca.

Druhowie z OSP

Ostatnia wtorkowa zbiórka, 14 listopada, zakończyła realizowaną sprawność „strażaka” z wielką pompą. Członkowie gromady mieli bowiem okazję do odwiedzenia nowej siedzimy Ochotniczej Straży Pożarnej na Osiedlu Stałym, co wiązało się również z możliwością zobaczenia tamtejszego sprzętu. Na progu Szopy powitam Naczelnik jednostki dh Jarosław Nelec, który zaprowadził gromadę do sali wykładowej. Towarzyszyli mu również pozostali druhowie z jednostki, którzy z ciekawością zerkali na dwudziestkę zuchów tłoczących się w głównym korytarzu.

Wizyta w OSP rozpoczęła się od rozmowy z Naczelnikiem. Szopy dowiedziały się o obowiązkach członków OSP, ich specyfice pracy, a także równicach jakie występują między nimi a zatrudnionymi strażakami w PSP. Druh Nelec sprawdził pokrótce wiedzę zuchów z zakresu pierwszej pomocy i znajomości numerów alarmowych, po czym gromada ruszyła na penetrowanie zakamarków jednostki.

U druhów z OSP Osiedle Stałe

Syrena alarmowa

Pierwszym pomieszczeniem, które zwiedzili członkowie gromady było „centrum dowodzenia”, w którym OSP otrzymywała informacje o potrzebnej interwencji. Zaraz potem zuchy przeszły do szatni, gdzie strażacy byli już ubrani w kombinezony. Ważną informacją w tym miejscu było uświadomienie członków gromady o różnicy pomiędzy hełmami czerwonymi i białymi, ponieważ to właśnie te drugie noszą druhowie z OSP, natomiast czerwone z PSP.

Przyszła pora na najciekawszą część zwiedzania, czyli zejście do garażu, gdzie zaparkowane były wozy strażackie. Zanim jednak gromada miała okazję przyjrzeć się im z bliska, zarządzono pokazowy wyjazd jednostki gaśniczej po otrzymaniu wezwania do pożaru. Zuchy wyszły przed budynek i były świadkami rozpoczęcia akcji przez druhów z OSP. Zanim większy z wozów powrócił do garażu Szopy zapoznały się z mniejszą jednostką.

Młodzi Strażacy

Po kilku minutach do garażu wróciła jednostka 487s21, która cieszyła się największym zainteresowaniem wśród zuchów z racji gabarytów i wyposażenia. Szopy z zaciekawieniem zaglądały w każdy zakamarek samochodów, który pokazywał im Naczelnik Nelec. Nie zabrakło również wielu pytań i prób podniesienia nożyc hydraulicznych, a także przymierzania ochronnego kapelusza z siatką przeciw szerszeniom i osom.

Zwiedzanie jednostki z Osiedla Stałego zakończyło się przyznaniem sprawności „Strażaka” członkom gromady, którą wręczył osobiście Naczelnik Jarosław Nelec. Druhowie z OSP przygotowali również dla zuchów słodki upominek natomiast kadra gromady przyznała sprawność zespołową „Strażaka” Druhom z OSP.

W imieniu członków Ochotniczej Straży Pożarnej Osiedle Stałe serdecznie zapraszamy do wstąpienia w szeregi młodzieżówki (po ukończeniu 10 roku życia), których spotkania odbywają się w piątkowe popołudnia. Zachęcamy także do śledzenia profilu OSP Osiedle Stałe na portalu społecznościowym, a ze swej strony składamy serdeczne podziękowanie Naczelnikowi dh Jarosławowi Nelcowi oraz pozostałych druhom za miłe przyjęcie i oprowadzenie po jednostce.

U druhów z OSP Osiedle Stałe
U druhów z OSP Osiedle Stałe
U druhów z OSP Osiedle Stałe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *