Tajemnice barw z prof. Protonem

W ostatni wtorek lutego członkowie 13 GJGZ Szczwane Szopy zakończyli cykl sprawnościowy Fizyk, w trakcie którego zuchy zagłębiły się w tajemniczy świat nauki. Fizyka dla wielu stanowi jeden z najtrudniejszych przedmiotów w trakcie całej ścieżki edukacyjnej, jednak chęć poznania tajemnicy otaczającego nas świata drzemie w człowieku już od najmłodszych lat. Tak właśnie było w przypadku członków gromady, którzy kilka ostatnich zbiórek poświęcili obserwacji i przeprowadzaniu doświadczeń. Podczas ostatniej zbiórki cyklu sprawnościowego zuchy wraz z Profesorem Protonem pochyliły się nad tematem barw i światła.


Barwy i ich mieszanie

Na początku Szopy wymieniły trzy podstawowe kolory i zaobserwowały efekt ich mieszania przy wykorzystaniu farb. Aby lepiej utrwalić nabytą wiedzę zorganizowano konkurs rzutów do tarczy, gdzie trafiając w kolory dające nowe barwy można było otrzymać więcej punktów.

Kolejne doświadczenie miało na celu pokazać „kolor bazowy”, po rozbiciu którego powstawała tęcza barw. Najpierw prof. Proton opisał działanie pryzmatu, a następnie zaproponował skonstruowanie urządzenia dającego odwrotny efekt. I tak zuchy otrzymały specjalnie przygotowane papierowe kółka, które należało odpowiednio zakolorować, a następnie przebić patyczkiem. W ten sposób dzięki szybkiemu obracaniu tarczy zuchy zaobserwowały zlewanie się kolorów w barwę białą.

Ostatnim doświadczeniem, które skutecznie potrafiło oszukać wzrok członków gromady było sprawienie, że narysowany na jednym okręgu szop zjadał hamburgery z drugiego okręgu. Zuchy z otrzymanych materiałów wycięły dwa koła i skleiły je ze sobą umieszczając wcześniej pomiędzy nimi drewniany patyczek. W efekcie obracając z odpowiednią prędkością wyżej opisaną konstrukcję, mogły zaobserwować zadowolonego i najedzonego szopa.

Podczas zbiórki nie zabrakło wielu zabaw związanych z kolorami przy wykorzystaniu chusty animacyjnej.

Cykl sprawnościowy Fizyk został zakończony rozdaniem sprawności młodym laborantom i pożegnaniem z Profesorem Protonem.

« 1 z 5 »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *