Szopy ruszają na Grunwald!

Nowy rok kalendarzowy członkowie gromady Szczwanych Szopów rozpoczęli od realizacji nowego cyklu sprawnościowego wyruszając na Grunwald. Przez kilka następnych zbiórek zuchy będą poznawać historię jednej z najsłynniejszych bitew oraz ważne dla niej postacie. Zagłębią się w świat walecznych rycerzy u boku Zawiszy Czarnego, przejdą szkolenie i wezmą udział w Turnieju Rycerskim. Zachęcamy do śledzenia relacji z tej niesamowitej podróży.

Osiem cnót rycerskich

Zbiórka rozpoczęła się od krótkiej opowieści o rycerzach, którzy w swym życiu kierowali się kodeksem honorowym. Podstawę owego kodeksu stanowiło osiem cnót rycerskich: żyć w prawdzie, mieć wiarę, żałować za grzechy, dawać dowody pokory, miłować sprawiedliwość, być miłosiernym, być szczerym i wielkodusznym oraz znosić prześladowania. Kadra postanowiła pokazać swoim podopiecznym, że wymienione cnoty mają swoje odbicie w sześciu punktach Prawa Zucha, którym starają się kierować najmłodsi członkowie ZHP.

Na zawieszonym plakacie zostało rozrysowanych 6 punktów Prawa Zucha wraz z pomocniczymi obrazkami przedstawiającymi rycerza w danej sytuacji. Do każdego z punktów kadra przyporządkowała cnoty rycerskie i zakleiła sześcioma białymi kwadratami. Zadaniem zuchów było wybranie jednego z zakrytych pól i wykonanie przypisanego mu zadania. I tak przy punkcie „Zuch Kocha Boga i Polskę” (mieć wiarę, żałować za grzechy) szopy podzielone na szóstki wzięły udział w quizie sprawdzającym ich wiedzę, przy „Zuch jest dzielny” (znosić prześladowania) członkowie gromady wypili wyciśnięty sok z cytryny a przy „Zuch mówi prawdę” (żyć w prawdzie) zuchy zagrały w głuchy telefon starając się jak najdokładniej przekazać otrzymaną wiadomość.

Jagiełło i jego drużyna

Przerwę w wykonywaniu kolejnych zadań zuchy spędziły na nauce nowej piosenki „Grunwald” napisanej na podstawie znanego harcerzom utworu „Gniezno”. Zaraz potem członkowie gromady przystąpili do kolejnych zadań. Przy wyborze punktu czwartego „Zuch pamięta o swoich obowiązkach” (być szczerym i wielkodusznym) członkowie gromady starali się rozszyfrować ukryte hasło za pomocą szyfru obrazkowego, przy punkcie piątym „Wszystkim z zuchem jest dobrze” (miłować sprawiedliwość, być miłosiernym) szopy zabawiły się w rekina, natomiast przy ostatnim punkcie „Zuch stara się być coraz lepszy” (dawać dowody pokory) cała gromada rozegrała wraz z kadrą dwa mecze w zbijaka ćwicząc rzuty i uniki.


Wypowiedź

To już trzeci raz, jak nasza gromada realizuje zadania w ramach Współzawodnictwa Drużyn Grunwaldzkich – mówi phm. Radosław Kałuża, Drużynowy Szopów. – Tym razem postanowiliśmy nie tylko przybliżyć naszym podopiecznym postać Zawiszy Czarnego, czy samego bycia rycerzem, ale pokazać że w dzisiejszych czasach te idee, które przyświecają zuchom nie odbiegają tak bardzo od cnót, którym wierni byli średniowieczni rycerze – dodaje Druh Radek.


Ten dzień był również ważny dla jednego z członków gromady – Michała, który w zakamarkach szkoły odnalazł swoją własną chustę.

Kolejna zbiórka już w najbliższy wtorek, a na niej ciąg dalszy realizacji zadań i starań w celu zdobycia trzeciego tytułu Drużyny Grunwaldzkiej.

Szopy ruszają na Grunwald!

Szopy ruszają na Grunwald!

Szopy ruszają na Grunwald!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *